20.1 C
Skopje
21.7.2019 - 0:55

Ознака: штркови

Белите штркови порано „тргнуваат“ на југ поради климатските промени

Белите штркови во Полска полека ги напуштаат своите гнезда и тргнуваат на југ, по исклучително топлото и суво лето, а се верува дека ова...

Штрковите го одржуваат здравјето на екосистемите

Фактот што годинава во Стојаково се избројани многу повеќе гнезда е индикатор дека животните услови во селото се подобрени Штрковите сѐ помасовно го населуваат селото...

Штрковите ќе бидат заштитен знак на Стојаково

Месната заедница од село Стојаково, општина Богданци, заедно со Македонското еколошко друштво, неодамна со помош на дрон направи снимање на сите гнезда со цел...

Штрковите ја заобиколуваат Европа

Лидерите на водечките европски држави и дел од главните луѓе на Европската Унија немаат биолошки деца, а, според зборовите на аналитичарите, тоа се случува...

Гнездо на штркови со пет мали штркчиња изгоре во пожар

Гнездо на штркови во кое имаше пет мали штркчиња изгоре денеска во кавадаречкото село Сопот. Интервенирала и Територијалната противпожарна единица од Кавадарци. Командирот Илчо...

И ластовичките може штркови да бидат

Фрштат меѓупартиски дилови и тендери. Администрацијата се полни со партиски безработници, владините кабинети и министерства се натрупаа со активисти чија задача е лов на...