23.4 C
Skopje
24.8.2019 - 10:06

Ознака: штрајк

Хирурзите во штрајк, одложени сите операции

Над илјада хируршки интервенции се одложени само за една недела на Клиниката за хирургија во Клиничкиот универзитетски центар на Косово, поради тоа што лекарскиот...

Штрајк на хирурзите во Косово, одложени над илјада операции

Над илјада хируршки интервенции се одложени за само една недела во Клиниката за хирургија во Клиничкиот универзитетски центар на Косово (ЌКУК) поради тоа што...

Штрајк на три аеродроми во Германија

Вработените на три аеродроми во Германија – Диселдорф, Келн-Бон и Штудгарт денеска стапија во штрајк, барајќи зголемување на плата. Штарјкот доведе до нарушување на воздушниот...

Гардистите на Лондонската кула со „жолти елеци“ штрајкуваа првпат по 55...

Гардистите на Лондонската кула денеска ги заменија традиционалните црвено-златни униформи со „жолти елеци“ во знак на протест против неповолниот пензиски систем. Офицерите задолжени за поддршка...

Штрајк на полицијата во Франција

Вработените во француската полиција денеска стапија во штрајк, поради неисплатените надоместоци за прекувремена работа, што предизвика застои на парискиот аеродром „Шарл де Гол“. Управата на...

Вработените на Амазон во Германија започнаа штрајк

Вработените во два дистрибутивни центра на Амазон во Германија стапиле во штрајк барајќи подобрување на условите на работата, што предизвика стравување дека празничните нарачки...

Разгледувањето на барањата на затворениците го стави штрајкот во „Идризово“ во...

Штрајкот на затворениците во „Идризово“ е ставен во мирување. Прекинот бил договорен со затворската управа со која договориле системски да се разгледаат нивните барања. -...

Затворениците во „Идризово“ штрајкуваат со глад, бараат амнестија

Затвореници од затворот „Идризово“ штрајкуваат со глад барајќи да бидат опфатени со најавениот закон за амнестија за обвинетите од 27 април во македонското Собрание. Од...

Два француски синдиката ги повикаа професионалните возачи на штрајк

Два француски синдиката на професионалните возачи повикаа на штрајк на неопределено време, што би започнал в недела вечер. Синдикатите тврдат дека сакаат да ја заштитат...

Штрајк на таксистите во Грција

Грчките таксисти денеска почнаа 12-часовен штрајк во знак на протест против, како што истакнуваат, нелојалната конкуренција од страна на операторите на услуги за споделено...