-1 C
Skopje
23.2.2019 - 18:29

Ознака: штрајк

Вработените на Амазон во Германија започнаа штрајк

Вработените во два дистрибутивни центра на Амазон во Германија стапиле во штрајк барајќи подобрување на условите на работата, што предизвика стравување дека празничните нарачки...

Разгледувањето на барањата на затворениците го стави штрајкот во „Идризово“ во...

Штрајкот на затворениците во „Идризово“ е ставен во мирување. Прекинот бил договорен со затворската управа со која договориле системски да се разгледаат нивните барања. -...

Затворениците во „Идризово“ штрајкуваат со глад, бараат амнестија

Затвореници од затворот „Идризово“ штрајкуваат со глад барајќи да бидат опфатени со најавениот закон за амнестија за обвинетите од 27 април во македонското Собрание. Од...

Два француски синдиката ги повикаа професионалните возачи на штрајк

Два француски синдиката на професионалните возачи повикаа на штрајк на неопределено време, што би започнал в недела вечер. Синдикатите тврдат дека сакаат да ја заштитат...

Штрајк на таксистите во Грција

Грчките таксисти денеска почнаа 12-часовен штрајк во знак на протест против, како што истакнуваат, нелојалната конкуренција од страна на операторите на услуги за споделено...

Поранешните вработени во „ОХИС“ протестираат пред Влада

Поранешни вработени во „ОХИС“ денеска протестираат пред Владата и бараат линеарна исплата на заостанатите 24 плати. Како што велат, имаат добиено судска одлука за исплата...

Најдолгиот штрајк во историјата на бриселскиот аеродром не стивнува

Штрајкот на носачите на багаж од компанијата „Авиапартнер“ на бриселскиот аеродром продолжува најмалку до среда наутро, најавија синдикатите. Ова е најдолгиот штрајк во историјата...

Акропол затворен поради штрајк

Најпосетениот антички споменик во светот, атинскиот Акропол, како и повеќе археолошки места во Грција се затворени за посетителите поради 24-часовниот штрајк, организиран од синдикатот...

Штрајк на вработените во градскиот транспорт во Солун

Во градскиот транспорт во Солун денеска е објавен 24-часовен штрајк, откако вработените уште вчера почнаа протестни акции поради страв дека се подготвува приватизација на...

Штрајк на полицијата во Словенија, пишуваат само мали казни за прекршоци

Полицајците во Словенија од денеска штрајкуваат со пишување мали казни за прекршоци што не загрозуваат јавна безбедност бидеjќи Владата не исполнува нивни барања за...