33.6 C
Skopje
23.8.2019 - 15:55

Ознака: штрајк

Независниот синдикат најави целодневен штрајк на приштинскиот аеродром

Независниот синдикат на вработените најави целодневен штрајк на приштинскиот аеродром в среда, 21 август. Вработените на аеродромот денеска штрајкуваа еден час, а за утре е...

Неуспешните преговори ги принудија пилотите на „Рајанер“ да штрајкуваат

Пилотите кои се директно вработени во компанијата „Рајанер“ во Ирска ќе штрајкуваат 48 часа следната недела, соопшти во средата ирскиот пилотски синдикат „Форса/ИАЛПА“, откако...

Работниците на грчките траекти штрајкуваат, патниците не можат да стигнат до...

Грчките работници на траекти утрово почнаа штрајк поради кои илјадници туристи и патници не можат да дојдат до своите дестинации. Работниците најавија 24-часовен бојкот по...

Јанакиески започна штрајк со глад во истражниот затвор ,,Скопје”

Ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој од минатата недела повторно се најде зад решетки во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, од...

Основачот на „Википедија“ повика на масовен штрајк на корисниците на социјалните...

Основачот на „Википедија“, Лари Сангер, ги повика корисниците на социјалните мрежи да направат 48-часовна пауза од своите телефони и апликации во обид да се...

Синдикатот на културните работници се закани со генерален штрајк ако не...

Синдикатот на културните работници се закани со генерален штрајк кој ќе започне на први октомври ако не им бидат спроведени нивните барања изнесени до...

Синдикалците се заканија со генерален штрајк

Усогласување на платите во јавниот сектор во согласност со покачувањето на минималната плата и исплата на К-15 во јавниот сектор, побара Конфедерацијата на слободни...

Штрајк против воениот совет во Судан

Најголемиот дел од продавниците се затворени, а улиците се празни во главниот град на Судан, Картум, поради почетокот на генералниот штрајк кој го свикаа...

Прекинато производството на „Нутела“ во најголемата фабрика во светот

Производство на „Нутела“ во најголемата фабрика во светот, којашто се наоѓа во северниот дел на Франција, е блокирано веќе една недела поради штрајк на...

„Лувр“ затворен поради штрајк на вработените

Музејот „Лувр“ во Париз, кој е еден од најпосетените во светот, денеска е затворен поради штрајк на вработените кои тврдат дека имаат потреба од...