30.4 C
Skopje
20.7.2019 - 14:34

Ознака: штип

Родители се организираат на протест за штипскиот средношколец што беше прегазен

Родители и граѓански активисти на социјалните мрежи повикуваат на протест на пешачкиот премин на булеварот „Гоце Делчев“, откако пред два дена беше прегазен 15...

На „Театар во куфер“ и гледачите ќе бидат дел од претставите

Штипската театарска публика ќе ги проследи претставите на театарот „Драфт“ од Тузла, на младинската сцена при „Интимен театар“ од Битола, поетскиот театар на Страшо...

Во штипската Клиничка болница работат сите апарати, освен за операции на...

Во штипската Клиничка болница работат сите апарати, освен апаратот за операции на катаракта на Очното одделение. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев појаснува дека...

Вечерва финале на „Макфест 2018“ во Штип

Триесет и третото издание на најдолговечниот и најреномиран фестивал на забавна музика во Македонија, „Макфест 2018“, вечерва ќе го избере својот победник. На сцената...

Повредена девојка во сообраќајка на патот Штип-Карбинци

На регионалниот пат Штип-Карбинци 23-годишна девојка со автомобилот излетала од коловозот и удрила во дрво. По несреќата К.Д. со возило на Итна медицинска помош...

Македонските музички ѕвезди се враќаат во Штип

Драго ми е што сите мои претходници што го одржаа континуитетот на „Макфест“ учествуваат на годинашниот фестивал, вели Дојчиновски Владимир Дојчиновски, уметнички директор на „Макфест“ Познатиот македонски...

Во штипскиот затвор отворено катче за децата на осудените лица

Штипскиот затвор е прв ко ј отвори катче за децата на осудените лица. Согласно препораките на Советот на Европа донесени годинава, секоја казнена институција...

Хан: Јас сум убеден дека исходот од референдумот ќе биде позитивен...

Еврокомесарот Јоханес Хан пред граѓаните на Штип на денешнава дебата која е дел од караванот на ЕУ порача дека е оптимист оти референдумот на...

Мицкоски: Македонија е во опасност

Македонска опозиција денеска маршираше низ улиците на Штип. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на самиот почеток на својот говор се поклони на луѓето кои...

На одмор без пари не се оди

Деновиве прочитав дека 70 отсто од граѓаните на Македонија не можат да си дозволат да одат на годишен одмор. Причината не се спомнува, но...