11.3 C
Skopje
25.10.2020 - 21:20

Ознака: штип

Штипјанец фатен како превезува 43 мигранти во камион

Вчера на регионалниот пат Свети Николе – Куманово, полициски службеници дале знак за запирање на товарно возило „мерцедес“, но возилото не застанало. По кусо време...

Штип е втор град во Македонија според бројот на активни случаи

Во Штип во моментов има над 400 активни случаи со коронавирус, откако во последните 24 часа беа регистрирани 29 новозаразени во овој град. Според податоците...

Министерот Чулев во посета на штипската полиција, се разговараше за подготовките...

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, оствари работна посета на Секторот за внатрешни работи во Штип и Одделението за внатрешни работи во Кочани. Во...

Бочварски: Водата за пиење во Штип е безбедна по инцидентот со...

Водата во Штип е безбедна за пиење, изјави градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, кој заедно со заменик министерот за локална самоуправа и просторно...

Кривични за управител и надзорник поради смрт на работник на каменолом...

Штипската полиција поднесе кривични пријави против 39-годишник од Штип и 37-годишник од Чешиново-Облешево и против правно лице од Штип поради сомнение за сторено кривично...

Активисти поставија инсталации со бројот на заболени пред фабриките во Штип

Во текот на денешниот ден во Штип, арт активистите спроведоа акција поврзана со неодговорното однесување на работодавачите, превозниците, работниците и институциите, откако беа заразени...

Од штипските фабрики со коронавирус се заразени 126 вработени, 24 се...

Од вработените во конфекциските фабрики во Штип земени се 788 бриса, а потврдени се 126 случаи на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Од...

За продолжениот викенд се забранува работа за текстилните и кожарските фабрики...

Текстилните и кожарските фабрики на подрачјето на општина Штип не смеат да работат за време на претстојниот продолжен викенд, одлучи денеска Главниот координативен кризен...

Ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките во компаниите

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на Главен координатор на Кризните штабови за одбрана од ковид-19, оствари посета на Штип, во...

Бухова: Во домашна изолација 63 заразени, тестирањето продолжува

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од коронавирусот што се појавија...