8.6 C
Skopje
14.11.2019 - 21:12

Ознака: штип

Никола Ѓуричко со стендап-шоу во Скопје и во Штип

Познатиот српски актер, продуцент и водител Никола Ѓуричко со своето стендап-шоу „Сè што сте сакале да знаете за Џони а не сте смееле да...

Текстилните работници на протест во Штип

Стотина текстилни работници од Штип, Кочани, Пробиштип и Делчево денеска излегоа на протест пред капијата на поранешниот моден гигант „Астибо“ во Штип и упатија...

Повреден полицаец на полигон во Штип

На полицискиот полигон во Пенуш, Штипско, вчера за време на боево гаѓање од припадници на Министерството за внатрешни работи, со повреди се здобил полициски...

Почна 34 издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“

Со препознатливата макфестовска химна, синоќа во Центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип започна 34-то издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест”. - Задоволство е...

Во комбе пронајдени 43 мигранти на патот Штип-Радовиш

На магистралниот пат Штип – Радовиш, во село Лакавица, вчера полициски службеници дале знак за запирање на товарно возило „форд транзит“, но возилото не...

Во Штип фестивал на претстави за деца „Малиот принц“

По едногодишна пауза, центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип повторно го организира фестивалот на претстави за деца „Малиот принц“, кој почна во неделата,...

Квартетот на Пламенка Трајковска гостува во Штип

Гудачкиот квартет на Пламенка Трајковска вечерва гостува во Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип. Концертот, почнува во 20 часот, а на програмата се дела од...

Хорови од Македонија, Бугарија и Србија ќе пеат за во Гинис

Членовите на штипскиот Градски хор ќе бидат дел од неколку стотици хорови на Балканот, што ќе учествуваат во поставување Гинисов рекорд во хорско пеење. -Се...

Кривична за извршителка од Штип што си префрлила 138.000 денари на...

Против 46-годишна штипјанка поднесена е кривична пријава за злоупотреба на службена положба и овластување. Пријавената, во својство на поранешен извршител именуван за подрачјето на Основни...

Срби излетале со возило од патот кај Штип, едно лице во...

Вчера напладне на патот Градско–Скопје, во близина на Штип, автомобил со српски национални ознаки, управуван од А.М.(45) од Република Србија, излетало од патот. Од МВР...