Ознака: штета

Од торнадо во германскиот град Падерборн повредени повеќе од 40 луѓе

Повеќе 40 лица се повредени, од кои 10 потешко, во невремето што попладнево го зафати западниот германски град Падерборн, соопштија официјални лица, пренесе ДПА. -...

Општина Тетово поднесе кривична пријава за Теута Арифи, Касами обвини за...

Градоначалникот на Тетово, Биљал Касами објави дека општината поднела кривична пријава против поранешната градоначалничка Теута Арифи за еден предмет на експропријација. Тој ја обвини...

Бајден: Штетата од глобалното затоплување е 100 милијарди долари годишно

САД ја проценуваат штетата од глобалното затоплување оваа година на 100 милијарди долари, изјави американскиот претседател Џо Бајден во Њу Џерси. - Само оваа година...

Во полза на својата штета

Македонија во последните години се чини како да не отстапува од „политичката танцова кореографија“ по рабовите на своите национални интереси. Со секој нов соседски...

Николовски во Делчево: Ова се заеднички загуби и заеднички ќе ги...

Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, го посети реонот на Делчево...

Штетите од катастрофалните поплави во Германија ќе достигнат десетици милијарди евра

Штетата предизвикана од катастрофалните поплави минатиот месец во Германија најверојатно ќе достигне 26 милијарди евра, изјави кандидатот за канцелар на конзервативците, Армин Лашет. - Според...

Египет бара надомест од 916 милиони долари за блокадата на Суецкиот...

Египет поднесе барање за надомест на штета во висина од 916 милиони долари против јапонската фирма „Шоеи Кисен“, во чија сопственост е товарниот брод...

Во полза на својата штета

Сето она што беше пласирано во јавноста поврзано со бегството и враќањето на Мијалков повеќе личеше на некаков лош театар, отколку на одговорно дејствување...

Во земјотресот во Хрватска оштетени скоро 9.000 објекти

Во земјотресот во Хрватска се оштетени 8.928 згради, изјави жупанот Иво Жиниќ. Од 8.928 објекти во кои е пријавена штета, 20 отсто се целосно срушени...

Значителна материјална штета од земјотресот во Сисак

Хрватска Два силни земјотреса ја погодија Хрватска вчераутро во подрачјето на Петриња и Сисак. Европскиот медитерански сеизмолошки центар објави дека епицентарот на двата потреса е...