Ознака: Шри Ланка

Новите закани воведоа вонредна состојба во Шри Ланка

Властите на Шри Ланка воведоа вонредна состојба, која ќе стапи во сила денеска на полноќ. Одлуката е донесена по серијата напади во кои загинаа...

Седум бомбаши самоубијци ги извршија нападите на Шри Ланка

Форензичкиот тим на Владата на Шри Ланка соопшти дека седум бомбаши самоубијци извршија шест симултани напади врз три цркви и три луксузни хотели во...

Над 180 лица убиени во бомбашки напади на цркви и хотели...

Најмалку 180 лица се убиени, а над 500 се ранети во серијата бомбашки напади врз три цркви и три луксузни хотели во Шри Ланка....

Во нападите на Шри Ланка загинаа три деца на дански милијардер

Данскиот милијардер Андерс Холф Повлсен (46) објави дека три од неговите четири деца загинале во терористичките напади на Шри Ланка. Данскиот милијардер е сопственик на...

На верските фанатици ништо не им е свето

Координираните експлозии во елитните хотели и цркви во Шри Ланка вчера убија најмалку 290 луѓе и повредија уште 500, на денот кога католиците го...

Во нападите на Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе

Најмалку 290 луѓе загинаа, а 500 се повредени во вчерашната серија напади врз цркви и хотели на Шри Ланка, соопптија утртово властите. Тие исто така...

Нападите во Шри Ланка го потресоа светот

Американскиот претседател Доналд Трамп изрази сочувство до народот на Шри Ланка поради „ужасните терористички напади врз цркви и хотели“, истакнувајќи оти Вашингтон е подготвен...

Седуммина уапсени за нападите во Шри Ланка

Седум лица се уапсени под сомнеж дека се одговорни за бомбашките напади на неколку локации во Шри Ланка, соопшти полицијата. Се претпоставува дека зад нападите...

Засега никој не презеде одговорност за нападите на Шри Ланка

Бројот на жртвите во серијата експлозии во цркви и луксузни хотели на Шри Ланка постојано расте. Според најновите податоци загинаа 191 човек, а 560...

Последниот напад на Шри Ланка го извршил бомбаш самоубиец

Осмата експлозија на Шри Ланка е извршена од бомбаш самоубиец при што загинаа тројца полицајци, соопштија локалните власти. Неименуван полициски службеник изјави дека лицето активирало...