Ознака: Шри Ланка

Властите во Шри Ланка го признаа безбедносниот пропуст на разузнавачите

Властите во Шри ланка признаа дека имале голем пропуст во разузнавачката служба пред нападите на католичкиот Велигден кои убија 359 луѓе и повредја повеќе...

Познат организаторот на нападите во Шри Ланка

Главен организатор на терористичкиот напад во Шри Ланка бил Инсхан Селаван, еден од бомбашите самоубијци кој во неделата детонираше експлозив во хотелот Шангри-Ла. Ова за...

ФБИ ќе ѝ помага на Шри Ланка во истрагата за бомбашките...

ФБИ ќе помогне во истрагите за серијата бомбашки експлозии на Велигден во неделата, што ја потресоа островската нација Шри Ланка, објави во средата Американската...

Во масакрот на Шри Ланка загинаа 359 лица

Бројот на мртви од бомбашките напади во Шри Ланка кои се случија на католички Велигден се зголеми. Тамошната полиција за репортерите на Си-ен-ен откри...

Објавена фотографија со бомбашите од Шри Ланка

Исламска држава презема одговорност за бомбашките напади во Шри Ланка, во кои на Велигден беа убиени најмалку 320 лица, објави „Амак“, новинската агенција на...

Властите на Шри Ланка биле предупредени и можеле да го спречат...

Премиерот на Шри Ланка, Ранил Викремесинге, денеска одржа прес-конференција на која зборуваше за нови детали во врска со терористичките напади на Велигден во кои...

Осомничен за нападите во Шри Ланка снимен на безбедносна камера?

Медиумите во Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се појави нова снимка на...

Во пресметките на религиозните екстремисти страдаат верниците

Властите во Шри Ланка ја окарактеризираа серијата напади врз црквите и хотелите на католичкиот Велгиден во кои беа убиени 321 луѓе, како одговор за...

Масовен погреб на загинатите во нападите во Шри Ланка

Масовен погреб почна во Шри Ланка откако земјата прогласи ден на жалост за жртвите од бомбашките напади во повеќе цркви и хотели, кое се...

Нова експлозија на Шри Ланка (видео)

Нова експлозија одекна пред црквата Свети Антун во главниот град на Шри Ланка, Коломбо. Small explosion outside St Anthony’s church right now. People fleeing the...