4.8 C
Skopje
19.1.2022 - 14:14

Ознака: Шри Ланка

Изложен најголемиот „Син сафир“ во светот

Властите на Шри Ланка јавно го изложија најголемиот природен син сафир, тежок 310 килограми, ископан пред три месеци во областа што ја нарекуваат престолнина...

Пожарот на бродот полн со хемикалии предизвика еколошка катастрофа во Шри...

Стотици мртви желки, како и десетина мртви делфини и еден син кит, се исфрлени од морето на брегот на Шри Ланка по потонувањето на...

Поплавите однесоа животи во Шри Ланка

Бројот на жртвите од поплавите и одроните на земјиштето во Шри Ланка се искачи на 17, а илјадници луѓе беа принудени да ги напуштат...

Шри Ланка се подготвува за неизбежното излевање на нафта од опожарениот...

Еколошката катастрофа во близина на западниот брег на Шри Ланка се влошува, откако товарниот сингапурски брод „МВ Екс-Прес Перлсо“, кој пренесувал пластика и хемикалии...

Товарен брод полн со отровни хемикалии тоне крај западниот брег на...

Товарен брод со тони хемикалии тоне крај западниот брег на Шри Ланка, што е една од најлошите поморски еколошки непогоди на оваа азиска земја...

Експлозија на брод со азотна киселина во близина на Шри Ланка

Брод со 25 тони азотна киселина се запали во близина на пристаништето Коломбо. Бродот кој превезувал контејнери а кој патувал од Индија до Шри Ланка,...

Мис свет се откажа од круната, но не и ставовите, по...

Каролин Јури се откажа од титулата Мис на светот, по предизвиканиот скандал за време на изборот за убавина на Шри Ланка, кога ја нападна...

Наместо да добие честитки, новата Мис Шри Ланка беше нападната од...

Радоста на победничката на овогодинешниот избор за убавина на Шри Ланка беше краткотрајна. Само момент откако круната се најде на главата на Пушпика Де...

Министерката за здравство, која промовираше „магична напивка“ против коронавирусот, е позитивна

Министерката за здравство на Шри Ланка, Павитра Ванијарачи, која јавно ja поддржа и промовира употребата на „магична напивка“ во борбата против коронавирусот, е позитивна...

Шри Ланка се отвори за туристи, но можат да посетуваат само...

Шри Ланка ги отвори своите аеродроми за странските туристи. По осуммесечната забрана и затворените граници поради пандемијата, туристите повторно можат да ја посетат Шри...