25.8 C
Skopje
19.9.2021 - 18:11

Ознака: шпионски скандал

Европската комесарка се најде во центарот на неразјаснетата шпионска мистерија

Eвропската комесарка за конкуренција Маргрет Вестагер се соочува со незгодни прашања во врска со шпионскиот скандал кој се случуваше додека беше на политичка функција...

Столтенберг повика на истрага за данско-американскиот шпионски скандал

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, повика на истрага за данско-американскиот шпионски скандал, по извештаите дека данските власти и помогнале на американската Агенција за...

Русија и Чешка меѓусебно протераа дипломати по влошувањето на односите

Русија протера 20 чешки дипломати, како одговор на Прага која претходно протера 18 руски дипломати. Чешките власти тврдат дека двајца наводни руски шпиони, обвинети за...

Османи упати поддршка до Захариева за справување со шпионската афера во...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, упати поддршка до шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева за справување со аферата во која шест лица беа...

Новиот шпионски скандал помеѓу Бугарија и Русија ги опфаќа и ЕУ,...

Руската амбасада во Софија побара да се прекине со шпекулациите за „наводната вклученост на Русија во разузнавачки активности против интересите на Бугарија“, откако бугарското...