5.8 C
Skopje
29.11.2021 - 22:29

Ознака: Шпанија

Зголемен број на случаи на ковид-19 во Шпанија, се враќа полицискиот...

По зголемениот број нови случаи на коронавирус, неколку шпански региони постепено се затвораат – некаде се затвораат дискотеките, некаде се ограничува работното време на...

Шпанија го враќа полицискиот час

Шпанија повторно го враќа полицискиот час во дел од регионите, како и ограничувањата за ноќниот живот, со цел да се спречи наглиот пораст на...

Германија ја стави Шпанија на црвената листа

Германија ја прогласи Шпанија за ризично подрачје, соопшти Министерството за надворешни работи, откако стапката на инфекција со ковид-19 за една недела се зголеми повеќе...

Швајцарија и Шпанија првпат се среќаваат на ЕП

Швајцарија во мечот со Шпанија посакува реприза на осминафиналето во кое го елиминира актуелниот светски првак Франција, а Шпанците посакуваат да продолжи традицијата, која...

Шпанија ги помилува каталонските сепаратистички лидери

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, денеска ги помилува сите девет каталонски лидери на сепаратистите, кои беа осудени за организирање на, според шпанскиот закон, нелегален референдум...

Шпанскиот премиер најави помилување за притворените каталонски лидери

1Шпанската влада планира да ги помилува деветтемина лидери за неуспешниот обид за независност на Каталонија во 2017 година, објави денеска премиерот Педро Санчез. Со помилувањата...

Шпанија додаваше цела вечер, но не постигна гол

Репрезентацијата на Шпанија имаше 85-отстотен посед на топката, но и покрај тоа не успеа да го скрши отпорот на селекцијата на Шведска (0-0) на...

Шпанија ги отвора границите за туристите кои се вакцинирани

Шпанија од денеска ги отвора своите граници за патниците вакцинирани против коронавирус, кои доаѓаат од ЕУ, трети земји или земји поврзани со Шенген, со...

Шпанија: Полицијата употреби солзавец за да растера голем бран мигранти

Најмалку 6.000 мигранти пристигнаа во шпанската африканска енклава Сеута од соседно Мароко, што е рекорден број за еден ден, соопштија денеска шпанските власти. Тие наведоа...

Санчез до македонските граѓани: Може да сметате на нашата поддршка кон...

Премиерот на кралството Шпанија, Педро Санчез, попладнево по состанокот со премиерот Зоран Заев упати видео порака до сите граѓани на Македонија. - Сите граѓани на...