Ознака: Шпанија

Путин: Шпанија е фаворит за освојување на Мундијалот во Русија

Претседателот на Русија, Владимир Путин, смета дека репрезентацијата на Шпанија е главниот фаворит за освојување на претстојното Светско првенство во фудбал, кое ќе се...

Педро Санчез е новиот премиер на Шпанија

Шпанскиот крал Фелипе Шести попладнево го потпиша указот за именување на лидерот на Социјалистичка работничка партија  на  Шпанија (ПСОЕ), Педро Санчез, за премиер на државата. Кралот претходно се...

Изгласана недоверба на Рахој, Санчез нов премиер на Шпанија

Шпанскиот Парламент му изгласа недоверба на премиерот Маријано Рахој и тој е заменет со лидерот на социјалистите Педро Санчез. За негова смена гласаа 180...

Комбиниран состав за Медитеранските игри

Стручниот штаб на македонската репрезентација го објави поширокиот список со 24 ракометари за подготовките (од понеделник) за настап на Медитеранските игри во Тарагона, Шпанија. Со...

Шпанските социјалисти бараат поддршка за уривање на владата на Рахој

Шпанските социјалисти се обидуваат да ги убедат помалите партии во Парламентот на Шпанија, да го поддржат нивниот предлог за изгласување недоверба на конзервативната Влада...

Ангеловски: Главен збор ќе имаат Германија, Шпанија, Бразил и Аргентина

Што се однесува, пак, до мојот фаворит на ова СП во Русија, би сакал Хрватска да дотурка што е можно подалеку, вели Игор Ангеловски,...

Салах заминува на рехабилитација во Шпанија

Најдобриот фудбалер на Ливерпул, Мохамед Салах утре ќе замине во Шпанија каде ќе биде подложен на медицински третман за санирање на повредата на рамото. Тој...

Експлозија на пиротехника во куќа во Шпанија, еден загинат

Едно лице загина, а 26 други, меѓу кои и седум деца, се повредени, при експлозија на пиротехника во куќа во градот Туи во северозападниот...

Суд во Германија го одби барањето за враќање на Пуџдемон во...

Германски суд денеска го одби барањето на Јавното обвинителството за повторно притворање на поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон, до носењето конечна...

Во Шпанија спасени 162 мигранти

Припадници на шпанската поморска служба за спасување спасија 162 мигранти кои се обиделе да преминат опасна рута преку Медитеранот за да стигнат до Европа. Спасувачите пресретнале...