Ознака: Шпанија

Експлозија на пиротехника во куќа во Шпанија, еден загинат

Едно лице загина, а 26 други, меѓу кои и седум деца, се повредени, при експлозија на пиротехника во куќа во градот Туи во северозападниот...

Суд во Германија го одби барањето за враќање на Пуџдемон во...

Германски суд денеска го одби барањето на Јавното обвинителството за повторно притворање на поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон, до носењето конечна...

Во Шпанија спасени 162 мигранти

Припадници на шпанската поморска служба за спасување спасија 162 мигранти кои се обиделе да преминат опасна рута преку Медитеранот за да стигнат до Европа. Спасувачите пресретнале...

Нов обид за избор на претседател на Владата на Каталонија

Малата каталонска сепаратистичка партија Кандидатура за народно единство (ЦУП) соопшти дека ќе се воздржи од денешното гласање за избор на претседател на регионалната Влада...

Каталонскиот парламент не успеа да избере нов регионален претседател

Каталонскиот парламент не успеа да избере нов претседател на регионалната влада на Каталонија, бидејќи кандидатот Жоаким „Ким“ Тора не го оствари неоходното апсолутно мнозинство од...

Каталонскиот Парламент подготвува терен за избор на Пуџдемон за премиер

Каталонскиот Парламент денеска гласаше за промена на регионалните закони, со што ќе може да го избере поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон за претседател на...

Рахој: ЕТА не може да се извлече без казна

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска изјави дека сепаратистичката организација ЕТА, која вчера објави дека се распушта, не треба да се надева на амнестија за...

Протести во Шпанија поради ослободување обвинети за силување

Десетици илјади луѓе демонстрираа во Памплона, северно од Шпанија, за ослободување група муслимани кои беа обвинети за силување.  Според проценките на локалната полиција, околу 35.000...

„Сестрата на Трамп од Галиција“ повеќе се грижи за компирот, отколку...

Жена од Шпанија се стекна со неочекувана слава на социјалните мрежи, поради нејзината сличност со Доналд Трамп, а некои од нејзините бројни обожаватели побараа...

Ел Паис: Шпанија со вето поради Косово

Шпанија ставила вето на нацрт декларацијата за Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија бидејќи премиерот Маријано Рахој не сака неговиот потпис да се најде на...