Ознака: Шпанија

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на земјата. Директорот на центарот за...

Шпанскиот премиер бара уште едно продолжување на вонредната состојба

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез, изјави дека на неговата земја и се потребни дополнителни 15 дена вонредна состојба, што би траела до 21 јуни,...

Хет-трик на Шпанија

Во финалето на ЕП 2012, Шпанија ја победи Италија со 4-0, што е најубедливата победа во решавачки меч на ЕП. Со тоа Шпанија, која...

Шпанската влада месечно ќе дава по 462 евра за најсиромашните граѓани

Шпанската влада усвои декрет со кој се воведува основен месечен приход од 462 евра за најсиромашните граѓани, дополнително загрозени од пандемијата на коронавирус. Право на...

Со едноминутно молчење Шпанија оддаде почит за жртвите од коронавирусот

Со едноминутно молчење во Шпанија денеска беше оддадена почест на жртвите од коронавирусот. На првиот ден од десетдневната жалост, граѓаните оддадоа почит на жртвите и...

Шпанија прогласи десетдневна жалост за жртвите од коронавирусот

Шпанската влада денеска прогласи десетдневна жалост за сите жртви од коронавирус, што е најдолг период на жалост во последните 40 години. За време на денот...

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат границите за странските туристи и најави дека ќе се прогласи десетдневна жалост на...

Шпанија од понеделник ги отвора рестораните, кината, театрите…

Строгите мерки во Мадрид и Барселона од понеделник ќе бидат олеснети – ќе бидат отворени рестораните и кафулињата, но само летните тераси, а ќе...

Шпанија има најмногу здравствени работници заболени од коронавирус

Во Шпанија, 232.500 луѓе се заразиле со коронавирус, од кои повеќе од 50.500 се здравствени работници, што ја прави земја со најмногу заразени лекари...

Шпанија: Секое шесто дете е депресивно за време на пандемија

Секое шесто дете во Шпанија се чувствува депресивно за време на епидемијата на коронавирус, при што повеќе погодени се оние од посиромашните семејства, објави...