Ознака: Шпанија

Опасност од слевање на лава во морето во Шпанија, може да...

Експертите и властите на Канарските Острови, каде што еруптираше вулканот, се загрижени од опасноста дека при контакт на лавата, која се слева кон морето,...

Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните власти. „Лавата веќе ‘проголта’ 20...

Околу 25.000 млади луѓе се собраа на голема забава на отворено...

Околу 25.000 млади луѓе се собраа на голема прослава на отворено за да го означат почетокот на студентската година и покрај забраната за одржување...

Илјадници евакуирани поради пожарите во Шпанија

Околу 2.000 луѓе ги напуштија своите домови откако избувна пожар во провинцијата Андалузија во Шпанија. Пожарникар загина во пожар што изби во средата над летувалиштето...

Евакуирани 500 луѓе поради пожари во јужна Шпанија

Најмалку 500 луѓе се евакуирани поради шумски пожари на југот на Шпанија, објавија денеска локалните власти. Пожарот го зафати градот Естепона во регионот Андалузија, објавија...

Само Данска е без примен гол

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП По првите септемвриски натпревари во европските квалификации за Светското првенство в година во Катар, само Данска, Англија (двете по четири...

Разбиена албанска криминална мрежа, тргувале со дрога во Шпанија

Агенцијата за криминално разузнавање на Европската Унија – Европол, разбила организирана криминална мрежа, составена претежно од криминалци што зборуваат албански јазик, поради трговија со...

ЛШ со тимови од 15 земји, Шпанија одново најмногубројна

ФУДБАЛ Македонија ќе има неколку фудбалери во групните фази на европските купови сезонава, а Николов со молдавски Шериф ќе игра во ЛШ Македонскиот репрезентативец Бобан Николов ќе...

Италијанската мафија ја претвори Шпанија во лабораторија за организиран криминал

Италијанските јавни обвинители и експерти за организиран криминал предупредуваат дела Шпанија е втор дом за голем број криминални организации, особено за италијанската мафија која...

„Сникерс“ ја повлече рекламата поради обвинувања дека е хомофобична

„Сникерс“ крена многу прашина во Шпанија со својата реклама. Таа беше повлечена, а компанијата се извини за недоразбирањето што рекламата можеби го предизвикала, откако...