12 C
Skopje
21.9.2018 - 10:25

Ознака: Шпанија

Врската меѓу Моне и Буден на изложба во Мадрид

Во музејот „Тисен Борнемиза“ во Мадрид, Шпанија, е отворена изложбата „Моне/Буден“, која ќе трае до крајот на месецов. Францускиот сликар Ежен Буден, познат како сликар...

Шпанија планира да поднесе кандидатура за ЕП 2028

Фудбалската федерација на Шпанија планира да поднесе кандидатура за Европското првенство во 2028 година. За таа цел се одржа состанок меѓу премиерот на Шпанија, Педро...

Тора: Потребен е нов каталонски референдум што ќе го признае Шпанија

Каталонскиот лидер Ким Тора покрена повторно кампања за отцепување на Каталонија од Шпанија, истовремено отфрлајќи ја понудата на шпанската влада за референдум за поголема...

Шпанија откажа договорена продажба на оружје на Саудиска Арабија

Шпанија ја откажа продажбата на 400 ласерски наведувани проектили на Саудиска Арабија, стравувајќи дека тоа оружје може да го користи коалицијата предводена од Ријад...

Мурињо се согласи да плати казна на шпанските даночници

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, постигна договор со даночната служба на Шпанија, која го товареше за затајување данок. Како што е наведено во „Ел...

Почнува Вуелта, но без Фрум и Контадор

Третата годинашна гран-тур велосипедска трка (по Џиро д’Италија и Тур де Франс), 73-та Ла Вуелта, или Околу Шпанија, ќе стартува денеска од Малага, 25...

Михаел Шумахер ќе продолжи со закрепнување во Шпанија

Седумкратниот светски шампион во Формула 1 Михаел Шумахер ќе продолжи со закрепнувањето во Шпанија. Како што објави „Ле Фигаро“, германскиот спортист ќе биде пренесен од...

Давид Силва се повлече од шпанската репрезентација

Фудбалерот Давид Силва соопшти дека се повлекува од шпанската репрезентација. Силва во дресот на Шпанија одигра 125 натпревари, а дебитираше во 2006 година и по...

Најмалку 300 повредени при уривање на платформа на фестивал во Шпанија

Околу 312 луѓе се повредени, од кои петмина потешко, при уривање на дрвена платформа на фестивал во северозападниот дел на Шпанија, јавуваат шпанските медиуми. Нема...

Брод со мигранти пристигна во Шпанија, откако му беше забранет пристап...

Брод со 87 мигранти, по потекло од Судан и Гамбија, денеска пристигна во јужното шпанско пристаниште Алгесирас, по еднонеделно пловење по Средозменото Море, откако...