5.4 C
Skopje
12.12.2019 - 13:24

Ознака: Шпанија

Македонија во шпанскиот институционален лавиринт

Шпанија е последната земја од НАТО што допрва треба да го ратификува членството на нашата држава во Алијансата. Ратификацијата на македонското членство зависи токму...

Ветувањето на Санчез ја доближува Македонија кон НАТО

Шпанскиот премиер Педро Санчез вчера лично му дал ветување на премиерот Зоран Заев дека Шпанија наскоро ќе го ратификува протоколот, за време на нивната...

Над три тона кокаин запленети во нарко-подморницата во Шпанија

Откако ја извлече на брегот запленетата нарко-подморница, што ја откри во непосредна близина на Понтеверде, во Галиција, шпанската полиција утврдила дека во неа имало...

Во подморница во Шпанија најдени три тони кокаин

Шпанските власти соопштија денеска дека во подморницата што ја заплениле се наоѓале три тони кокаин. Националната полиција и министерството за финансии соопштија дека ова е...

Топлес феминистки прекинаа марш во Мадрид

Топлес активистки во Мадрид ги прекина демонстрациите во спомен на наследството на поранешниот шпански диктатор, Франциско Франко, 44 години по неговата смрт. Извикувајќи „за фашизмот...

Фестивалот „Сонот на облачето“ со претстави од Шпанија и од Бразил

Интернационалниот детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“ годинава ќе го доживее своето 7. издание, во периодот од 25 до 27 ноември,...

„Аѕурите“ со 10 од 10 во квалификациите за ЕП 2020

Пласман на финалниот турнир на ЕП обезбедија Данска и Швајцарија „Аѕурите“ предводени од Роберто Манчини како селектор, во голем стил ги завршија квалификациите за ЕП...

Се намалува бројот на поддржувачи за независоност на Каталонија

Независноста на Каталонија ја поддржуваат 41,9 отсто жители на шпанската покраина, додека 48,8 проценти се против, според анкета на каталонскиот Центар за истражување на...

Поларната мечка, „Војна на ѕвездите“ и шпанското село што гласаше за...

Изборите во Шпанија се одвиваа главно без инциденти, а исто така имаше и неколку интересни случки за време на гласањето. Еден службеник од Сорија...

Вистинскиот победник на шпанските избори вирее во хаосот

Победата на партијата на Педро Санчез на изборите во Шпанија е засенета од брзиот подем на младата крајно десничарската партија Вокс, како и од...