Ознака: шолц

Шолц: Германија останува на целта да биде независна од руската нафта...

Германија останува на својата цел да стане независна од руската нафта до крајот на годината, изјави денеска канцеларот Олаф Шолц, додавајќи дека допрва треба...

Путин, Макрон и Шолц во телефонски дијалог за извоз на жито

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговараше со францускиот претседател Емануел Макрон и со германскиот канцелар Олаф Шолц при што ги информирал дека руската...

Шолц: Русија нема да победи во војната, ниту да ги диктира...

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не смее да ги диктира...

Шолц: Нема скратен пат за Украина кон ЕУ

Процесот на пристапување на Украина кон ЕУ не може да се забрза, независно руската инвазијата, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц, додавајќи дека Унијата...

Зеленски го покани Шолц да го посети Киев на 9 мај...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го повика германскиот канцелар Олаф Шолц да направи „силен чекор“ и да го посети Киев на 9 мај, датумот...

Џонсон: Европа што ја знаевме до пред шест недели, веќе не...

Британскиот премиер Борис Џонсон и германскиот канцелар Олаф Шолц денеска одржаа заедничка прес-конференција во Лондон на која Џонсон кажа  дека и Велика Британија и...

„Ди Цајт“: Шолц му порача на Путин да не користи биолошко...

Во директен разговор, германскиот канцелар Олаф Шолц го предупредил рускиот претседател Владимир Путин да не користи биолошко или хемиско оружје во Украина, објави денеска...

Путин до Шолц: Викендов ќе се одржи третата рунда разговори меѓу...

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц му кажал дека викендов ќе се одржи третата рунда од разговорите меѓу...

Шолц го исполни ветувањето – до Божиќ дадени 30 милиони вакцини...

Во Германија беше постигната една од целите во борбата против пандемијата. На вториот ден од католичкиот Божиќ беше надмината бројката од 30 милиони дози. На...

Меркел се возеше во „ауди“, а Шолц во најскапиот „мерцедес“

Новиот германски канцелар, бидејќи има право да избира, одлучил неговото службено возило да биде од ергелата на „трикраката ѕвезда“ - суперблиндираниот „с 680 гард“ Ангела...