Ознака: шолц

Шолц: Нема скратен пат за Украина кон ЕУ

Процесот на пристапување на Украина кон ЕУ не може да се забрза, независно руската инвазијата, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц, додавајќи дека Унијата...

Зеленски го покани Шолц да го посети Киев на 9 мај...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го повика германскиот канцелар Олаф Шолц да направи „силен чекор“ и да го посети Киев на 9 мај, датумот...

Џонсон: Европа што ја знаевме до пред шест недели, веќе не...

Британскиот премиер Борис Џонсон и германскиот канцелар Олаф Шолц денеска одржаа заедничка прес-конференција во Лондон на која Џонсон кажа  дека и Велика Британија и...

„Ди Цајт“: Шолц му порача на Путин да не користи биолошко...

Во директен разговор, германскиот канцелар Олаф Шолц го предупредил рускиот претседател Владимир Путин да не користи биолошко или хемиско оружје во Украина, објави денеска...

Путин до Шолц: Викендов ќе се одржи третата рунда разговори меѓу...

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц му кажал дека викендов ќе се одржи третата рунда од разговорите меѓу...

Шолц го исполни ветувањето – до Божиќ дадени 30 милиони вакцини...

Во Германија беше постигната една од целите во борбата против пандемијата. На вториот ден од католичкиот Божиќ беше надмината бројката од 30 милиони дози. На...

Меркел се возеше во „ауди“, а Шолц во најскапиот „мерцедес“

Новиот германски канцелар, бидејќи има право да избира, одлучил неговото службено возило да биде од ергелата на „трикраката ѕвезда“ - суперблиндираниот „с 680 гард“ Ангела...

Шолц: Новата германска влада ќе ја олесни имиграцијата

Новата германска влада составена од социјалдемократите, зелените и либералите, планира да го олесни добивањето германско државјанство, како и повеќекратното државјанство Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави...

Интегрирањето на Западен Балкан во ЕУ меѓу приоритетите на канцеларот Шолц

Свет Договорена новата германска влада на чело со социјалдемократите Нов германски канцелар и официјално ќе биде социјалдемократот Олаф Шолц, откако коалицијата на левиот центар позната како...

Социјалдемократите на Шолц на чекор до формирање нова влада

Политички калкулации околу мнозинството во Бундестагот Нешто помалку од две недели од одржувањето на парламентарните избори во Германија, Социјалдемократската партија (СПД), која освои најмногу гласови,...