11.6 C
Skopje
6.4.2020 - 12:35

Ознака: ШК Алкалоид

Шаховскиот клуб Алкалоид повторно на Европскиот клупски куп 2019

Шаховскиот клуб Алкалоид, продолжува со настапите на Европскиот клупски куп (ЕКК), што оваа година се одржува од 10 до 16 Ноември во Улцињ, Црна...

Четврта титула за Панчевски

Тој освои 7,5 поени, колку што имаше и велемајсторот Звонко Станојоски, но Панчевски имаше подобар дополнителен критериум. Трет е ИМ Никола Николовски со седум...

Пораз на Алкалоид, Гамбит Асеко СЕЕ ита кон својот најдобар пласман

Македонските шаховски претставници на 34. Европски клупски куп (ЕКК), кој се одржува во Порто Карас (Грција), Алкалоид (рангиран прв, со просечен рејтинг 2.741 поени)...

Ал­ка­ло­ид има најм­но­гу ша­хи­сти со реј­тинг над 2.700 по­е­ни

На 34-от Европ­ски клуп­ски куп (ЕКК) во шах во Пор­то Ка­рас, Гр­ци­ја, има три клу­ба со про­се­чен реј­тинг над 2.700 по­е­ни. Во таа гру­па...

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД повторно на Европскиот Клупски Куп 2018

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД, продолжува со настапите на Европскиот Клупски Куп, кој оваа година се одржува од 11 до 18.10.2018 година во Порто Карас, Грција. Во...

ШК Алкалоид прв фаворит за европската титула

Европскиот шампион од 2016-та и вицепрвак од лани, ШК Алкалоид, е рангиран како прв (просечен рејтинг 2.741 поени) пред претстојниот 34. Европски клупски куп,...

ШК Алкалоид се подготвува за Европскиот клупски куп 2018-та

Шаховскиот клуб (ШК) Алкалоид, повторно ќе се бори за европски медал. Алкалоид како европски клупски шампион во шах за 2016 година и вицешампион за...

Ново мерење на силите помеѓу шампионот и претендентот

На силниот турнир во Ставангер Карлсен и Каруана играат во 1-то коло, а досега меѓу себе одиграа 53 партии, во кои шампионот има 40...