Ознака: шкотска

Туск: Брисел чувствува емпатија за приклучување на Шкотска кон ЕУ

Поранешниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, вели дека Брисел чувствува „емпатија“ кон независна Шкотска која сака да влезе во Европската унија. Никол Старџен...

Шкотска сака да се врати во ЕУ како независна држава

Ќе се вратиме во срцето на Европа како независна држава - напиша на Твитер премиерката на Шкотска, Никола Стурџен. Според неа, брегзит ќе го...

Коронавирусот стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Коронавирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески патници се сместени во болница...

Шкотска чекори кон втор референдум за независност

„Демократско барање“ за пренесување на власта од британскиот во шкотскиот парламент, за да се овозможи втор референдум за независност на Шкотска ќе биде објавено...

Шкотска сѐ погласна за нов референдум за независност

Шкотската премиерка Никола Старџен ја предупреди Владата во Лондон дека изборниот успех на нејзината партија ѝ дава јасен мандат за одржување нов референдум за...

Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон ѝ порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој рече дека мора...

Новите царини на САД отвораат фронт за уште една трговска војна

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп најави воведување на 25 проценти царини на европските производи: француските вина, италијанското сирење и вискито од шкотско потекло,...

Во Шкотска пронајдени сомнителни пакети

Шкотската полиција денеска соопшти дека пронашла сомнителни пакети на Универзитетот Глазгов и во седиштето на Кралската банка на Шкотска во Единбург. Двата објекти се евакуирани...

Викинзите живеат преку фестивалот „Ап-Хели-Аа“

Секој последен вторник во јануари, во Лeрвик се спалува реплика на викиншки брод, во чест на фестивалот „Ап-Хели-Аа“ кој се одржува на Шетландските Oстрови...

Салмонд: Не сум сторил никакво кривично дело

Поранешниот прв министер на Шкотска, Алекс Салмонд денеска се појави пред Судот во Единбург, откако беше обвинет за засега непознати престапи, при што изјави...