34.8 C
Skopje
23.6.2021 - 20:41

Ознака: ширење

За спречување на ковид-19, германските ученици ќе носат џемпери, шалови и...

Здружението на германски филолози смета дека проветрувањето на училниците за време на есенста и зимата ќе биде од голема важност, за да се спречи...

Трамп веќе не претставува ризик за ширење на вирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп повеќе не е ризик за трансмисија на ковид-19 на други луѓе, потврди докторот во Белата куќа, Шон Конли. Тој веќе...

Американка го ширела коронавирусот по ресторани во Германија

По наглото избувнување на зараза со коронавирус во Гармиш-Партенкирхен, Државното обранителство во Минхен започна истрага против жена, која е осомничена дека ги посетувала угостителските...

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го...

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата, вклучително и трговијата и...

СЗО: Ебола се шири во Конго, потврдени се околу 50 случаи

Еболата се шири во Демократска Република Конго со речиси 50 регистрирани случаи, објави Светската здравствена организација (СЗО). Откако властите ја прогласија епидемијата на 1 јуни,...

Ноќните забави на Флорида го прават невозможно следењето на заразата

Додека ноќните забави сѐ уште траат во Флорида, коронавирусот вирее Поради големиот број ноќни забави кои траат до утринските часови на Флорида, на кои не...

Коронавирусот повторно се разгорува во Австрија

Во Австрија во изминатите 24 часа е забележано драматично зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус, кој повторно достигна трицифрен број, за првпат од...

Пекинг повторно се затвора поради ширењето на вирусот на пазарите

Во Пекинг повторно се затвораат сите училишта и универзитети по појавата на нови случаи на ковид-19 во главниот град. Властите во Пекинг им препорачаа...

Филипче ги моли заразените пациенти да не даваат лажни податоци за...

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска на прес-конференција ги молеше пациентите болни од коронавирусот да не даваат лажни податоци за контактите што ги имале,...

Коронавирусот можеби почнал да се шири уште во август 2019

Според сателитските снимки од болничките паркинзи во Вухан, како трендовите на пребарување на интернет, коронавирусот во Кина можеби почнал да се шири уште во...