Ознака: Шинзо Абе

Јапонскиот премиер одбива да прогласи вонредна состојба

Јапонската влада ги повика регионите со најголем број заразени со коронавирус да ги зачуваат болничките кревети за сериозно болните пациенти и да ги испраќаат...

Олимписките игри одложени за 2021 година

По Европското првенство во фудбал, договорено е  и Олимпијадата во Токио да биде одложена за една година, а двете натпреварувања ќе се одржат во...

Шинзо Абе влезе во историја

Јапонскиот премиер Шинзо Абе влезе во историја како политички лидер со најдолг стаж во Јапонија, со оглед дека на власт се наоѓа 2.887 дена. По...

Јапонија со желба да ги нормализира односите со Северна Кореја

Јапонскиот премиер Шинзо Абе рече дека сака да се сретне со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. - Решен сум да го запознаам Ким Ким Џонг-ун лично,...

Јапонија започнува емигрантски експеримент

Во последните години, јапонската влада предводена од Шинзо Абе започна со либерализација на законодавстото за емиграцијата, со  цел зголемување на бројот на странските работници...

Забавата пред политиката во „сумо-дипломатијата“ на Трамп и Абе

По викендот изминат во најразлични активности од забавен карактер, како што се играње голф, гледање сумо-борење и вечера со традиционална јапонска храна, американскиот претседател...