23.7 C
Skopje
17.7.2019 - 12:58

Ознака: шилегов

Шилегов се сретна со регионални новинари за промоција на туризмот

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска се сретна со новинари од Босна и Херцеговина, Србија, Хрватска и од Црна Гора кои следат туризам и...

Шилегов го отвори патот меѓу Сарај и Рашче

Од денеска патувањето меѓу Рашче и Скопје е пократко за пет километри. Градоначалникот Шилегов присуствуваше на отворањето за сообраќај на новиот пат што ги...

Шилегов: Скопје ќе добие 30 нови еколошки автобуси

До крајот на оваа година очекувам да завршат постапките за набавка на 30 нови еколошки автобуси кои работат на гас, најави денеска скопскиот градоначалник...

Шилегов: Град Скопје нема ингеренции во дислоцирање на дивоградбите

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска изјави дека Град Скопје нема ингеренции во дислоцирање на дивоградбите и оти согласно легислативата таа надлежност е на општина...

Шилегов: Приоритет секогаш ќе бидат пешаците, велосипедистите и јавниот превоз

Приоритет секогаш ќе бидат пешаците, велосипедистите и јавниот превоз, истакна скопскиот градоначалник Петре Шилегов, кој денеска учествуваше на панел дискусија на конференцијата за безбедност...

Шилегов: Скопје ќе добие нови 50 пожарникари

Вработување на 50 нови пожарникари вети денеска скопскиот градоначалник Петре Шилегов во Противпожарната станица во Автокоманда, за време на одбележувањето на 20 мај-Денот на...

Шилегов: Тротоарите на Бит-пазар мора да им се вратат на пешаците

Град Скопје нема да отстапи во намерата да ги расчисти тротоарите на Бит-пазар од сите препреки што го оневозможуваат нормалното одвивање на сообраќајот за...

Универзална сала ќе се гради догодина

Градоначалникот Петре Шилегов и министерот за култура Роберт Алаѓозовски денеска потпишаа Писмо за намери преку кое се дефинираат активностите за унапредување на културата на...

Дрво Гинко засадено на местото на споменикот на Ќосето

Дрво од видот Гинко е засадено денеска пред Судската палата, на просторот каде што претходно се наоѓаше споменикот на Андон Лазов Јанев –Ќосето. - Отстранувањето...

Засадени јавори и брези долж булеварот 8.Септември

Екипи на Град Скопје денеска засадија 42 висококвалитетни листопадни садници од видот јавор во дрворедот на булеварот 8.Септември, како и 20 садници од видот...