25 C
Skopje
18.10.2019 - 15:59

Ознака: шилегов

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и...

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром кадешто средба со граѓаните имаа градоначалниците на Скопје и Аеродром, Петре Шилегов...

Шилегов: Градските служби брзо интервенираа по невремето

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на својот профил на Фејсбук објави дека градските служби брзо интервенирале по силниот ветер попладнево. Тој додаде дека доколку...

Фазлиу и Шилегов во Брисел на пленарна сесија на „Денот на...

Делегација од градоначалници на 11 општини предводена од министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и од претседателот на ЗЕЛС, Петре Шилегов, денеска во Брисел...

Одбележан денот на пожарникарството

Во противпожарната станица во Автокоманда беше одбележан 20 Мај – Денот на пожарникарството. Свеченоста почна со постројување на скопските пожарникари, а командантот на Противпожарната...

Скопјани пијат чиста и здрава вода

Жителите на Скопје пијат чиста и здрава вода и не треба да се грижат дали ќе ја има доволно, со кој квалитет и во...

Шилегов: Скопските средни училишта ќе добијат прочистувачи на воздух

Средните училишта во Скопје ќе добијат прочистувачи на воздух од Градот Скопје. Денеска почнаа да се поставуваат во СУГС „Орце Николов“. Градоначалникот на Град...

Шилегов: Со поскапувањето на паркингот на Клинички исправаме неправда

Градот Скопје се обиде да исправи неправда. Ја воедначи цената на паркингот на Клиничкиот центар со другите паркинг зони околу кои гравитираат други институции....

Шилегов: Проблемот со загадувањето може да се реши само системски

Проблемот со загадувањето е резултат на повеќедецениска негрижа и не може да се реши поинаку освен со систем кој ќе ги таргетира корените односно...

Шилегов: Скопје денес има свои нови битки и нови предизвици

Скопје денес има свои нови битки и нови предизвици. Исправени сме да се бориме заеднички. Секој од нас, како граѓанин, ние како институции за...

Шилегов: Нема инстант решение за загадувањето во Скопје

Не постои инстант решение, постојат интервентни мерки коишто може да го ублажат, меѓутоа не да го решат проблемот со загадувањето на воздухот, рече вечерва...