2.8 C
Skopje
25.10.2021 - 3:23

Ознака: шеќер

Брзото јадење дебелее повеќе од шеќерот

Истражување откри невообичаена причина за внесувањето храна и дебелеењето. Дали се обидувате да изгубите тежина, да ја задржите вашата тежина под контрола, но не...

Како да знаете дали сте се предозирале со шеќер?

Речиси е невозможно да се избегне шеќерот, згора на тоа, едноставно го има толку многу и секогаш е скриен во храната што всушност цело...

Црешите, смоквите, грозјето најбогати со шеќер

Во овошјето нема додатен шеќер, но дали знаете колку всушност внесувате „слатко“ кога јадете овошје? Природниот шеќер (како фруктоза) е секако подобар од вештачкиот, но...

Од многу захар и европскиот шеќер горчи

Арно рекле старите: премногу слатко не е слатко, зашто сѐ што потоа ќе каснеш ќе ти биде горчливо. Така и со бугарските политичари: по...

Апел до Индијците да јадат повеќе шеќер

Во Индија се прави нешто сосема спротивно од препораките на нутриционистите и лекарите кои вообичаено бараат воздржување од консумирање шеќер, објавува „Би-би-си“. Прекумерните резерви...

Здрава храна – Црниот грав го намалува шеќерот во крвта

Црниот грав, иако не е карактеристичен за нашата традиционална кујна, сепак е одличен за целокупното здравје на организмот. Богат е со растителни влакна, протеини...

Здрава храна – Грашокот го намалува нивото на холестерол и шеќер

Грашокот е мешункасто растение што дава голем број здравствени придобивки за целокупниот организам на човекот. Околу 160 грама грашок содржи: калории 125; протеини 8,2; растителни влакна 8,8...

Здрава храна – Бел и шарен грав за намалување на шеќерот...

Белиот грав, кој е најпознат на нашето поднебје, е еден од најконсумираните видови грав во светот. Се консумира речиси исто колку и оризот. Храната...

Да престанеме со консумирање шеќер не значи и да се откажеме...

Белиот шеќер не само што не ги содржи витамините и минералите туку тој предизвикува и губење на некои од нив. Така, на пример, шеќерот...

Научници го намалиле за 40 отсто шеќерот во колачи, без да...

Израелски научници дознале како да ја намалат содржината на шеќер во колачи за 40 отсто, без да го променат вкусот. Откритието е на прехранбената компанија...