Ознака: шенген

Макрон планира да го реформира шенген

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека шенген-зоната треба да се реформира и да се управува преку редовни министерски состаноци, како и со еврозоната. На...

ЕУ: Хрватска ги исполни условите за Шенген

Земјите-членки на ЕУ се согласија за текстот на заклучоците со кои се потврдува дека Хрватска ги исполнува сите услови за спроведување на правото на...

Европската комисија сака проширување на Шенген кон Хрватска, Бугарија и Романија

Европската комисија повика на проширување на шенген-зоната кон Хрватска, Бугарија и Романија, кои ги исполнуваат сите технички критериуми за членство во област каде што...

Што ќе добие Македонија од воениот шенген

Под воен шенген се мисли на обемен безбедносен и градежен процес заради надградба и приспособување на сегашната патна мрежа и инфраструктура на европските држави...

Меркел повика на итна реформа на шенген-зоната

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека Европа итно треба да ја реформира својата зона на отворена граница во Шенген, во светло на неодамнешните терористички...

Ако падне шенгенот, паѓа и Европската Унија

Министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн, ја повика германската влада да ги прекине граничните контроли на границите со Луксембург и Франција што...

Макрон се залага за повторно преговарање за границите на Шенген

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека се залага за нови преговори за шенгенскиот простор дури и ако резултатот би бил шенгенски простор со помалку...

Рама: „Шенгенскиот модел“ и со Македонија

Албанскиот премиер Еди Рама се заложи „Шенгенскиот модел“ да се применува со Северна Македонија и другите земји од Западен Балкан, а не само со...

Хрватска очекува годинава да ги исполни критериумите за Шенген

Хрватска очекува да ги исполни техничките критериуми за пристапување во Шенген зоната до крајот на годината и се надева дека ќе се приклучи до...