Ознака: шекеринска

Маж и жена ќе бидат носители на кандидатските листи на СДСМ

СДСМ најави дека во секоја изборна единица ќе оди со двајца носители на листи - маж и жена. - Ќе имаме двајца носители на листи,...

Шекеринска: Законот за јазиците не е прашање кое треба да ја...

Министерката за одбрана и потпретседателка на СДСМ, Радмила Шекеринска, одговарајќи на новинарски прашања го изрази ставот на нејзината партија во однос на препораките на...

Палмер: Поддршка од САД за интеграцијата во НАТО и ЕУ

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес оствари средба со специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер. На средбата...

Шекеринска: Евроатлантскиот курс останува непроменет

Членството во најмоќниот воено-политички сојуз на денешницата значи дека влегуваме во еден систем на колективна безбедност, дека каков било напад на државата, значи напад...

Норвешка ќе го сподели со Македонија искуството за прилагодување на НАТО

Делегацијата на Вооружените сили (ВС) на Кралството Норвешка, предводена од НГШ на ВС на Кралството Норвешка, адмирал Хакон Брун-Хансен, во рамки на дводневната официјална...

Шекеринска: Соседите можат да го користат македонскиот пристап кон проблемите

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска учествуваше на Бриселскиот форум на Германскиот Маршалов Фонд, каде на панелот посветен на иновациите и новиот пристап кон безбедноста...

Шекеринска во Брисел на состаноци посветени на буџетирањето на одбраната и...

Министерскиот состанок на Северноатлантскиот совет на Алијансата на кој учествува министерката за одбрана Радмила Шекеринска, продолжи денеска со две сесии, посветени на буџетирањето на...

Шекеринска на состанокот на Северноатлантскиот совет на НАТО во Брисел

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, од денеска во Брисел, во седиштето на НАТО учествува на дводневниот состанокот на Северноатлантскиот совет, на ниво министри за...

Шекеринска: Наскоро во Преспа ќе биде отворен граничниот премин „Маркова нога“

Вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Битола на трибината „Фер општество – Шанса за сите“ истакна дека наскоро во Преспа ќе...

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка...