Ознака: шверц

Балканската мафија стои зад пратката кокаин од 2,2 тона запленета во...

Перуанската полиција заплени рекордни 2,2 тони дрога на брод чија цела посада била од Црна Гора. Како што пренесуваат црногорските медиуми, бродот „Карлота“ кој...

Притвор за Бугаринот кој се обиде да шверцува мигранти на Табановце

Судот му определи 30-дневен притвор на бугарскиот државјанин кој се обиде да шверцува мигранти преку граничниот премин Табановце. Царински службеници при преглед на товарно возило...

Европска контрола за шверцот со цигари

Во Црна Гора неделава ќе престојува експертска мисија на Европската Унија за борба против недозволена трговија со цигари. Нејзина цел ќе биде да се...

Mакедонски државјанин уапсен кај Прешево, шверцувал дрога во резервна гума

Припадниците на српското Министерство за внатрешни работи и Управата за гранична полиција запленија повеќе од 15 килограми марихуана и го уапсија македонскиот државјанин Д....

Во Бугарија разбиена криминална група за шверц на луѓе

Бугарската полиција во селото Дреновец во северозападниот дел на земјата разби криминална група што се занимавала со криумчарење луѓе, перење пари и организирано питање. Како...

Во Солун конфискувана голема пратка цигари наменета за Македонија

Со помош на скенер и специјално обучено куче, царинските служби на солунското пристаниште откриле контејнер од Кина со 629 000 кутии, односно 12 596...

Банди користеле стаорци за шверц на дрога во англиски затвор

Криминални банди користеле мртви стаорци за да криумчарат дрога и мобилни телефони во затворот Дорсет во Англија, пренесува британски „Гардијан“. Официјални лица на затворот во...

Пронајдени 43 мигранти во товарно возило кај клучката „Прдејци“

На автопатот Гевгелија –Скопје, кај клучката „Прдејци“, вчера во 14.00 часот полициски службеници запреле товарно возило „ивеко деили“ и при преглед пронашле 43 мигранти. Како...

Во Латинска Америка уапсени 560 шверцери со оружје

Во заедничка полициска операција во осум земји од Латинска Америка уапсени се 560 луѓе осомничени за шверц со оружје, меѓу другото и за достава...

Хрватскиот Ескобар конечно ќе се соочи со правдата

Хрватската канцеларија за сузбивање на криминал и корупција (УСКОК) објави дека пред Жупанискиот суд во Ријека покрена обвинение за шест хрватски, два холандски државјани,...