9 C
Skopje
16.11.2018 - 21:41

Ознака: Шведска

Крај на неврзаноста на скандинавските земји

Откако тргнаа од пристаништата во западна Шведска, воените конвои од разни држави-членки на НАТО ги преплавија шведските улици, па полицијата издаде предупредувања за метеж...

Шведска: Во престрелка меѓу моторџии седум ранети, 12 уапсени

Шведската полиција денеска соопшти дека седум лица се ранети во престрелка меѓу моторџии кај Гетеборг и додаде дека уапсила 12 лица. Од полицијата информираат дека...

Почина вдовицата на Улоф Палме

Лизбет Палме, вдовица на шведскиот премиер Улоф Палме, кој беше убиен во 1986 година и која официјално го препозна атентаторот на нејзиниот сопруг, почина...

Османи: Со почетокот на скринингот, се отвора можност за директни странски...

Македонија и Шведска имаат исклучително позитивни и пријателски политички односи, што претставува широк потенцијал за соработка и на двете економии. Ова го истакнал вицепремиерот...

Шведска е во политички ќор-сокак

Лидерот на шведската конзервативната Умерена партија Улф Кристершон изјави дека не успеал да собере доволно поддршка за формирање на десноцентристичка коалиција, што значи задачата...

Девојче пронајде меч стар 1.500 години во езеро во Шведска

Осумгодишно девојче пронајде меч стар 1.500 години во шведското езеро Видостерн. Сага Ванесек му помагала на својот татко додека бил во чамец на езерото, при...

Ретроспектива на Бергман за 100 години од неговото раѓање

Филмски циклус посветен на 100 години од раѓањето на Ингмар Бергман (1918-2007) организира Кинотеката на Македонија, во соработка со Амбасадата на Шведска во Скопје....

Изгласана недоверба на шведскиот премиер Ловен

Шведскиот Парламент денеска му изгласа недоверба на премиерот Стефан Ловен, јави ДПА. „За“ доверба на Ловен се изјаснија 142 пратеници од левицата, додека 204 претставници...

Шведскиот парламент утре ќе гласа за доверба на премиерот Стефан Ловен

Шведскиот Парламент утре ќе гласа за доверба на премиерот Стефан Ловен по изборите од 9 септември. Според законот, гласањето треба да се одржи најдоцна во...

Објавени конечните резултати од парламентарните избори во Шведска

Владејачката шведска Социјалдемократска партија освои најмногу гласови на минатонеделните парламентарни избори во земјата, покажуваа официјалните резултати што беа објавени денеска.  Социјалдемократите на актуелниот премиер  Стефан Ловен...