-5.8 C
Skopje
24.1.2020 - 9:26

Ознака: Шведска

Шведска одбива да го признае криминалот на мигрантите

Со зголемувањето на криминалот на бандите во Шведска, премиерот Стефан Лофвен сè уште одбива да ја обвини миграцијата за проблемот. Статистиката докажува дека греши,...

Шведска ја прекина истрагата за силување против Асанж

Шведското обвинителство ја отфрли истрагата поради обвинение за силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, покренато уште во 2010 година. Асанж, кој го негира обвинението,...

СДСМ стана дел од лидерството на меѓународното движење Прогресивна алијанса

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, на Конвенцијата одржана во Стокхолм, Кралството Шведска е избран да стане дел од Бордот на Прогресивна Алијанса. Одлучено е, во...

Поддршка од Шведска за европските интеграции и демократските процеси во земјава

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска во Стокхолм се сретна со Стефан Ловен, премиер на Шведска. На средбата...

За само девет месеци во Шведска регистрирани сто експлозии

Зад нападите најчесто стојат криминални групи и банди, кои сакаат да ги заплашат своите ривали, како и нивните семејства, пренесува Би-би-си Шведската полиција се соочува...

Андоновски дебитираше со победа како селектор на САД

САД ја совладаа Шведска со 3-2, а Андоновски изјави дека првата победа на кормилото на САД за него била „восхитувачка“ Фудбалерките на САД, актуелните светски...

Андоновски дебитира, Американките победија

Македонецот Влатко Андоновски со победа ја почна кариерата како селектор на женската фудбалска репрезентација на САД. Под негово водство актуелните светски шампионки, во пријателски...

Најмногу се игра фудбал во Шведска

Ефективното време на игра на фудбалски натпревар во голема мера варира во зависност од лигата и од клубот. Според ексклузивните податоци на „Инстат“ за...

Во шведските училишта нема да се предава историја постара од 18...

Швеѓаните имаат намера да ја исфрлат целата историја постара од 18 век од училиштата и да ги концентрираат своите ученици на холокаустот, Хитлер, Втората...

Шведска пресилна, на поправен со Чешка

Македонските ракометарки во воведното коло од квалификациите за ЕП 2020 загубија од Шведска со 26-35 Супериорна игра на фаворитите со демонстрација на квалитет го одбележа...