23.9 C
Skopje
22.5.2019 - 13:45

Ознака: Швајцарија

Хиршер не запира, стигна до 66-та победа во СK

Австриецот Марсел Хиршер ја продолжи доминацијата во Светскиот куп (СК) со победата во велеслаломската трка во Аделбоден, Швајцарија. За него тоа беше четврти триумф...

Швајцарска компанија по грешка поделила дупла плата за декември

Швајцарската осигурителна компанија „А Икс А“ на 4,300 вработени им исплатитла дупла плата за месец декември. Божиќното изненадување на вработените не траело долго, откако...

Во стан во Швајцарија изгореа шест лица

Најмалку шест лица, меѓу кои и деца, загинаа денеска при пожар што избувна во стан во градот Золотурн во северозападниот дел на Швајцарија. Локалната полиција...

Пожар во зграда во Швајцарија, шестмина мртви

Шест лица загинаа во пожар во стан во швајцарски Солотурн, додека поголем број луѓе од зградата во која избувнал пожарот се превезени во болница,...

За титулата ќе играат Португалија, Англија, Швајцарија и Холандија

Холандија со голот на Вирџил ван Дајк во судиското продолжение успеа да остане непоразена во дуелот на гости против Германија (2-2) со што си...

Германија повеќе не е фудбалска велесила?

Германија на шесте меча годинава (без синоќешниот со Холандија) имала поголем посед на топката од противниците, без да го ефектуира тоа во позитивни резултати Португалија,...

Фарма за снег во Швајцарија

На крајот од минатата скијачка сезона биле собрани повеќе од 24.000 кубни метри снег и тој бил покриен со специјална фолија. Оваа снежна резерва...

Најмногу минути младите добиваат во Франција

Фудбалерите до 21 година играле 15,4 отсто од вкупното време на мечевите сезонава во Франција, во Германија 14,7 отсто, во Италија 9,8, во Шпанија...

Репрезентацијата се собра за деветтиот дуел со Лихтенштајн

Натпреварот од 5-то коло на Лигата на нациите се игра в петок, во Вадуц (20.45 часот) Најдобрите македонски фудбалери вчера во Фрајнбах, Швајцарија ги почнаа...

Цел – со две победи да се завери пласманот во плејофот

Македонија е фаворит во дуелите со Лихтенштајн и со Гибралтар и се надевам дека ќе ја оправдаме таа улога и со две победи ќе...