34.8 C
Skopje
23.6.2021 - 21:02

Ознака: Швајцарија

Швајцарија размислува да го затвори воздушниот простор за време на самитот...

Швајцарија ја разгледува можноста за затворање на воздушниот простор над Женева за време на самитот на рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џозеф...

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна, Србија важела за земја...

Лазаров го одреди составот за мечевите за пласман на ЕП 2022

Дуелот со Финска на гости е в среда, а средбата со Швајцарија дома на 2 мај. По четири кола, Македонија е втора во групата...

Наместо во домашна изолација, гостиварец тргнал за Швајцарија

Против 42-годишен жител на гостиварското село Неготино поднесен е предлог за казна за кривично дело непостапување според здравствените прописи. Обвинетиот, кому со решение од Државниот...

Швајцарската полиција со гумени куршуми и солзавец ги растерала демонстрантите

Швајцарската полиција доцна синоќа употреби гумени куршуми и солзавец за да растера стотици демонстранти против рестриктивните мерки за борба против коронавирусот во североисточниот град...

Швајцарија ја одобри вакцината на „Џонсон и Џонсон“, но сè уште...

Швајцарскиот регулатор на лекови ја одобри вакцината на „Џонсон и Џонсон“ против ковид-19, изјави денеска портпаролот на агенцијата, со што во земјата досега одобрени...

Османи разговараше со Касис за претстојното претседавање на Македонија со ОБСЕ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на работната посета на Швајцарската Конфедерација се сретна со сојузниот министер за надворешни работи на Швајцарската...

Османи на средби со дијаспората во Швајцарија

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи, работната посета на Швајцарија ја започна со средби со повеќе наши граѓани, како и со претставници на повеќе...

Османи во Швајцарија и Шпанија од дијаспората ќе бара поддршка за...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, од утре ќе престојува во работна посета на Швајцарија и Шпанија. - Во рамките на престојот во Берн, министерот...

Швајцарија им оддаде почит на жртвите на коронавирусот

Црковните ѕвона одекнаа денес напладне во Швајцарија, а насобраните со едноминутно молчење одбележаа една година од првиот смртен случај од коронавирус во земјата. Швајцарскиот претседател...