11 C
Skopje
25.9.2018 - 10:01

Ознака: шах

Претендентката Венјун на чекор до светската круна

Моментниот резултат е 4,5-3,5 за Венјун, а на Жонгуи ѝ преостануваат уште две партии за да го израмни резултатот и со тоа да ја...

Скопје домаќин на Поединечно шаховско ЕП во 2019 година

Скопје ќе биде домаќин на Европското поединечно шаховско првенство за 2019 година и истото тоа ќе се одржи во првата половина на идната година....

Шампионот во подобра форма од претендентот за светската круна

На силниот турнир во Азербејџан Манус Карлсен го освои првото место, додека Фабијано Каруана на првенството на САД заврши втор Актуелниот 16-ти светски првак во...

Промоција на книгата „Димитар Илиевски, легенда на македонскиот шах“

На Саемот на книгата, кој е во тек во Скопје и се одржува во ВИП-арената „Борис Трајковски“, денеска, со почеток во 12.30 часот, ќе...

Седум шаховски рекорди што го одушевија светот

На оваа необична листа се славни шахисти од минатото, како Боби Фишер и Михаил Таљ, но и од денешницата, како Магнус Карлсен и Сергеј...

Каруана победува со стил и воведува нови варијанти на отворања

Каруана со победи на два елитни турнира скокна на второто место на ранг-листата во живо и е на само 21 поен до Карлсен, пред...

Мечот за титулата се сели во Сент Луис?

Серијата од 12 меча за титулата светски првак во шах помеѓу шампионот Магнус Карлсен (Норвешка) и предизвикувачот Фабијано Каруана (САД) е предвидено да се...

Карлсен испушти „загревачка“ победа против Каруана

Актуелниот светски шаховски првак, Норвежанецот Mагнус Kарлсен, и претендентот за светската круна, Американецот Фабијано Kаруана, ремизираа во 1-то коло на силниот шаховски турнир во...

Недев со пет од пет изби на врвот на „Кaрпош опен...

Македонскиот велемајстор Трајко Недев (2.485 рејтинг-поени, рангиран 11-ти), изби сам на врвот по 5. коло на осмиот меѓународен шаховски турнир „Карпош опен 2018“, откако...

Кар­ја­кин го по­бе­ди Ка­ру­а­на и го стиг­на на вр­вот

Ру­ски­от ве­ле­мај­стор (ВМ) Сер­геј Кар­ја­кин ус­пеа да го стиг­не во­деч­ки­от на ша­хов­ски­от Тур­нир на кан­ди­да­ти­те за свет­ски пр­вак во Бер­лин, Аме­ри­ка­не­цот Фа­би­ја­но Кaру­а­на, отка­ко...