6 C
Skopje
14.11.2018 - 10:27

Ознака: шах

Македонските репрезентации под почетното рангирање на Шаховската олимпијада

Добриот почеток со четири победи и со еден пораз ни овозможи многу силен турнир. Да ги имавме овие 13 бода, а да игравме со...

Шахистите 48-ми, шахистките 70-ти на ШО во Батуми

Македонската машка репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), го освои 48-то место на 43. Шаховска олимпијада (ШО), која се одржа во Батуми (во конкуренција...

Богоевски е претседател на натпреварувачка комисија на ЕЦУ

Претседателот на Шаховската федерација на Македонија (ШФМ), Благоја Богоевски, е избран за претседател на Натпреварувачката комисија на Европската шаховска унија (ЕЦУ), на конгресот на...

Реми со Кубанците, пораз од Швајцарките

  Македонската машка репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), одигра без победник (2-2) против соодветнта селекцијата на Куба (2.555, рангирана 33-та), додека македонската женска репрезнтација...

Следуваат решавачките кола за повисок пласман и за норми

Македонските шаховски репрезентации на три кола до крајот се под почетниот ранг на 43-та Шаховска олимпијада (ШО), во грузискиот град Батуми. Мажите по првото...

Двоен успех на ШО – совладани Мианмар и Алжир

Македонската машка (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та) и македонската женска шаховска репрезентација (2.039 просечен рејтинг, рангирани 58-ма), ги забележаа своите петти победи на 43....

Шахистите ремизираа со Канада, шахистките подобри од Данска

Македонската машка шаховска репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), го забележа првото реми, по двата порази во низа на 43. Шаховска олимпијада (ШО), која...

ФИДЕ избира претседател – Макропулос, Дворкович или Шорт?

Гркот Георгиос Макропулос, Англичанецот Најџел Шорт или Русинот Аркадиј Дворкович - еден од овие тројца кандидати се очекува утре да стане новиот претседател на...

Максимален пораз од Грузија, шахистките ремизираа со Велс

Македонската машка шаховска репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), го доживеа третиот, втор во низа, а прв пораз со максимални 0-4 на 43. Шаховска...

Шахистите со најдобар скор на олимпијадите по пет кола

Македонската машка репрезентација во Батуми, по пет кола, има четири победи и еден пораз, односно осум бода и 15,5 поени по табли, што е...