8 C
Skopje
20.11.2018 - 15:00

Ознака: шах

Првпат за титулата играат шахисти со само три поени разлика во...

Кога ФИДЕ ја објави рејтинг-листата за ноември, стана познато дека мечот за светски првак во шах помеѓу шампионот Карлсен и Американецот Каруана е всушност...

Лазов 23-ти на СП и со втора норма за ИМ

Задоволен сум како од играта, така и од резултатот на ова СП, но малку и разочаран поради двата пораза што ги доживеав во последните...

Успехот на Гамбит Асеко СЕЕ – круна на плодна шаховска активност

Нашите настапи на овие реномирани турнири (ЕКК) секогаш беа во контекст да им се даде пример на младите шахисти каде и како треба да...

Лазов одличен 23-ти, по 5-то коло, на СП за млади шахисти

Лазов, кој игра во категоријата до 18 години, има 3,5 поени и е 23-ти меѓу 98 шахисти (играат седум ВМ, 17 интернационални мајстори, 31...

Синдаров стана втор најмлад шаховски велемајстор

Узбекистанецот Синдаров со 12 години, 10 месеци и осум дена го надмина досега второпласираниот Прагнананда од Индија за само пет дена. На оваа листа...

Алкалоид без здив во финишот, Гамбит Асеко Сее пријатно изненади

Жалам што не ја освоивме шампионската титула иако бевме на чекор до неа. Посебно сум задоволен што тројца наши играчи освоија индивидуални медали, вели...

Алкалоид без екипен медал, историски успех на Гамбит Асеко СЕЕ

Македонскиот шаховски првак, европски првак од 2016 и вицепрвак од 2017 година, скопски Алкалоид (рангиран прв, со просечен рејтинг од 2.741 поени), остана без...

Пораз на Алкалоид, Гамбит Асеко СЕЕ ита кон својот најдобар пласман

Македонските шаховски претставници на 34. Европски клупски куп (ЕКК), кој се одржува во Порто Карас (Грција), Алкалоид (рангиран прв, со просечен рејтинг 2.741 поени)...

„Ласкер 2018“ зададе домашна задача за целиот Балкан

Турската шахистка Дидем Јурдакул (рејтинг 1.604 поени, рангиран 13-ти пред турнирот), триумфира на 3-от меѓународен турнир „Ласкер 2018“, кој во организација на ШК Ласкер,...

Прво реми за Алкалоид, а второ за Гамбит Асеко СЕЕ 

Македонските шаховски претставници на 34. Европски клупски куп (ЕКК), кој се одржува во Порто Карас (Грција), Алкалоид (рангиран прв, со просечен рејтинг 2.741 поени)...