Ознака: шах

Квартет во водство, Карлсен не е меѓу нив

По седмото коло со по 4,5 поени на врвот се Ван Форест, Гири, Каруана и Фирузја ШАХ - ТУРНИР ВО ВАЈК АН ЗЕ Џорден Ван Форест,...

Карлсен го патира Тари

ШАХ - ТУРНИР ВО ВАЈК АН ЗЕ Магнус Карлсен, Пентала Харикришна, Аниш Гири, Фабијано Каруана и Нилс Гранделиус водат со по два поена, по третото...

Карлсен во Вајк ан Зе ќе атакува на нов рекорд

Карлсен, кој првпат настапил на турнирот во 2004 година, истата година кога станал велемајстор, го држи рекордот со најмногу победи на турнирот, вкупно седум ШАХ Од...

Македонија може да има најмалку еден претставник на СП

Федерациите (100 во машка, 39 во женска конкуренција) треба да го номинираат кој било шахист по сопствен избор за настап на СП, покрај веќе...

Светските првенства отсега со многу повеќе учесници

Вкупно 206 шахисти годинава ќе се натпреваруваат на СП за мажи (досега играа по 128), а СП за жени е проширено на 103 шахистки...

Експанзија на шахот, кој може да биде страстен како фудбалот

ГОДИНА НА ЗГОЛЕМЕН ИНТЕРЕС ЗА ДРЕВНАТА ИГРА ВО УСЛОВИ НА ПАНДЕМИЈА Развојот на компјутерските програми и високото ниво на содржини што ги нудат новите интернет-платформи...

Тркаљанов добитник на наградата „Гаспром“ за најбрилијантна партија на интернет ШО

Македонскиот шахист Владимир Тркаљанов (2.096 рејтинг-поени), ја доби наградата „Гаспром“ за најбрилијантна партија одиграна на Шаховската-интернет олимпијада (ШО) за лица со попреченост, во организација...

Осуммина се пласираа во следната рунда

ИНТЕРНЕТ-ТУРНИР ВО ЗАБРЗАН ШАХ Магнус Карлсен, Весли Со и Хикару Накамура со по 6,5 поени, Јан Непомнијашчи и Тимур Раџабов, со по 6, Левон Аронијан...

Петмина во водство, Карлсен ремизира во првите четири партии

ИНТЕРНЕТ-ТУРНИР ВО ЗАБРЗАН ШАХ Хикару Накамура, Левон Аронијан, Данил Дубов, Тимор Раџабов и Весли Со се во водство со по 2,5 поени по првиот натпреварувачки...

Почнува ЕП во брз шах преку интернет

Око­лу 360 ша­хи­сти (127 велемајсто­ри) од 40 европ­ски фе­де­ра­ции ќе се натпреваруваат од ве­чер­ва до не­де­ла, а за Ма­ке­до­ни­ја игра­ат Ни­ко­ла Ни­ко­лов­ски и Тони...

Haikyuu!!: To the Top 2nd Season Episode 12 at Funimation best anime on funimation 2020

Watch One Piece (Dub) Episode 611 (https://crunchyrollfree.com/m/WEJ/ep-611) at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll free iwatobi swim club