-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 6:05

Ознака: шах

Фирузја собори рекорд на Карлсен и е најмладиот со рејтинг над...

Фирузја (18) за повеќе од пет месеци го подобри рекордот поставен пред 12 години од светскиот првак Карлсен ШАХ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИДЕ ЗА ДЕКЕМВРИ Алиреза...

Ново реми со повторување потези

ШАХ - МЕЧ ЗА ТИТУЛАТА СВЕТСКИ ПРВАК Со реми заврши и четвртата партија помеѓу актуелниот светски првак во шах, Норвежанецот Магнус Карлсен и Русинот Јан...

Геостратегиска партија шах во енергетиката

Како што најавив минатата недела, вториот сегмент што некако ни одлетува и го оставаме да биде парцијално регулиран, а не во поширок контекст, е...

Карлсен по петти или Непомнијашчи по првпат на тронот

Експертите предвидуваат дека овој дуел од 14 партии ќе донесе многу повеќе возбудувања отколку само битка за шаховската круна ШАХ – ПОЧНУВА МЕЧОТ ЗА СВЕТСКИ...

Шахистите 35-ти, шахистките 30-ти на ЕП во Словенија

Македонската машка шаховска репрезентација го освои 35-то место на 23. Европско екипно првенство (ЕП), кое вечерва заврши во Терме Чатеж (Словенија), што е за...

Реми со Белгија, пораз од Хрватска

Македонската машка и женска шаховска репрезентација, остварија променлив успех во 8-то, претпоследно коло на 23. Европско екипно првенство (ЕП), кое се одржува во Терме...

Недев: Очекувам до крајот да одиграме многу подобро и поборбено

До крајот на ЕП 2021 остануваат уште пет неизвесни кола во обете конкуренции. По четири кола, шахистите се на 37-то место, а шахистките на...

Прво реми за шахистите, Унгарките пресилни

Македонската машка шаховска репрезентација го забележе првото реми, додека женската репрезентација на Македонија го претрпе вториот пораз на 23. Европско екипно првенство (ЕП), кое...

Недев: Нема лесни противници

Засега радува играта на дебитантот Филип Михов, кој ремизира во второто коло, а Ивана Манова забележа цел поен против многу посилна противничка од Италија ШАХ...

Пораз и победа против втората селекција на Словенија

Променлив успех на македонските шаховски репрезентации против ист противник на 23. Европско екипно првенство (ЕП), кое во девет кола се одржува во Терме Чатеж...