22.8 C
Skopje
17.9.2021 - 10:36

Ознака: шаховски

Во Скопје се играше врвен брз шах, а во Охрид дојдоа...

Во прeсрет на ЕКК што од утре трeба да се игра во Струга, каде што треба да настапи и актуелниот светски првак Карлсен, потсетуваме...

Маумо – малиот шаховски херој од Макоко

Му дадов шанса да научи со другите деца и бев шокиран, оти за помалку од 20 минути можеше да ги движи фигурите и да...

Борче Илиевски (2) Испуштена шанса да стане шаховски мајстор

Иако на мајсторскиот турнир организиран во Битола Борче Илиевски за еден поен ја надмина нормата, сепак, не ја доби титулата шаховски мајстор. Вина за...

Светски ден на статистиката – планетата има 1.722 шаховски велемајстори

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) презентира дел од своите статистички податоци од својата база за шахистите, за одбележување на Светскиот ден на статистиката, 20 Октомври,...

Двоен триумф на Лајтхајм

Српскиот велемајстор победи на турнирите со забрзано и со брзо темпо на игра, а на јуниорскиот турнир славеше Леонид Петрески, победувајќи ги сите противници СКОПЈЕ...

Викендов шаховски фестивал

„Скопје опен шаховски фестивал“, кој ќе се состои од три турнира, ќе се одржи викендов во Скопје (х. „Континентал“), и тоа утре (11 ч.)...

Шаховски тренинг преку Скајп

Сметам дека преку интернет-комуникацијата шаховските часови се уште поефикасни, иако недостигаат вообичаеното дружење покрај шаховската табла во клубот и можноста за играње слободни партии,...

Превентивни мерки и за шаховскиот Турнир на кандидати

Светската шаховска федерација (ФИДЕ) внимателно ги следи најновите случувања во врска со коронавирусот, притоа појаснувајќи дека Турнирот на кандидати за предизвикувач на светски првак...