Ознака: шаховски првак

Почнува финалниот турнир за универзален светски шаховски првак

Во полуфиналето ќе играат Карлсен - Вашер-Лаграв и Аронијан - Лирен, по две партии прво во класичен и во забрзан шах, а потоа и...

Карлсен: Имав и среќа при поставувањето на рекордот

Актуелниот светски шаховски првак, норвешкиот велемајстор (ВМ) Магнус Карлсен, постави нов светски рекорд според бројот на одиграни партии без пораз, 101. Тој на последниот...

Светската шаховска елита предводена од Карлсен на турнир во Загреб

Актуелниот светски шаховски првак, Норвежанецот Магнус Карлсен (2.861 рејтинг-поени), потоа уште седум од најдобрите осум, како и 11-от, 13-от и 16-от од моментната листа...