19.8 C
Skopje
19.6.2021 - 22:55

Ознака: шар планина

Владата предлага Шар Планина да се прогласи за национален парк

Владата денеска ја разгледа и усвои информација за статус на прогласување на Шар Планина за заштитено подрачје во категоријата национален парк и му препорача...

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце, на патот кон планинскиот...

Османи: Прогласувањето на Шар Планина за Национален Парк е мошне значајно

Со своите убавини и богатства, Шар Планина е едно од најзначајните подрачја за зачувување на природата не само во земјава, туку и на регионално...

Вруточанецот Лулкоски го обезбедувал Смилевскиот конгрес

Гостиварското село Вруток, кое се наоѓа на околу седум километри западно од Гостивар, се наоѓа на подножјето на Шар Планина, а од нејзината утроба...

Дураку: По гласањето во Собранието, Шар Планина ќе биде прогласена за...

Шар Планина, претставува едно од најзначајните подрачја за зачувување на природата на национално, регионално и европско ниво. Од италијанското Министерство за животна средина, земјиште и...

Зашеметувачка екстаза во сржта на Шара

#РаскажиНиЗаМакедонија ЛЕШНИЦА " order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Пронајдете екстаза во животот, самото чувство дека живеете е радост сама по себе, е мудрост на поетесата Емили Дикинсон. Лешница...

Создадена визија за Шар Планина во наредните 20 години

Македонското еколошко друштво и други невладини организации го завршија проектот од кој произлезе студија со препораки наречена „Визија за Шар Планина во 2038 година“....

Препораки како да се заштитува Шар Планина срочени во 20 годишна...

Македонското еколошко друштво и други невладини организации го завршија проектот во кој се создаде студија со препораки наречени „Визија за Шар Планина во 2038...

Се бара визија за Шар Планина

Додека речиси две децении се чека на реализирање на иницијативата за прогласување на Шар Планина за национален парк, еколозите бараат решение Платформата „Пријателите на Шара“...

Се бара визија како да изгледа Шар Планина по 20 години

Платформата „Пријателите на Шара“ и Македонското еколошко друштво лобисти за прогласување на Шар Планина за национален парк, со серија трибини ќе собира информации со...