Ознака: шар планина

Косово се соочува со жариште на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на ковид-19, пишува „Косово онлајн“. Според извештајот на Институтот,...

Нуредини вети соработка и транспарентност во процесот за прогласување на Шар...

На иницијатива на министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, се одржа онлајн-средба во врска со процесот за прогласување на Шар Планина...

МЕД ја поздравува одлуката Шар Планина да се прогласи за национален...

Македонското еколошко друштво ја поздравува одлуката на Владата донесена на 49 седница за прифатливост на иницијативата за прогласување дел од Шар Планина за заштитено...

Шар Планина ќе стане еден од најголемите национални паркови во Европа

Со финализирањето на процесот за прогласување на Шар Планина и Осоговските планини за заштитени подрачја ќе се зголемат можностите за прекугранична соработка со соседните...

Усвоена иницијативата за прогласување на Шар Планина и Осоговските Планини за...

Министерството за животна средина и просторно планирање информира дека на денешната седница на Владата беа усвоени иницијативите за заштита на две подрачја во нашата...

Владата предлага Шар Планина да се прогласи за национален парк

Владата денеска ја разгледа и усвои информација за статус на прогласување на Шар Планина за заштитено подрачје во категоријата национален парк и му препорача...

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце, на патот кон планинскиот...

Османи: Прогласувањето на Шар Планина за Национален Парк е мошне значајно

Со своите убавини и богатства, Шар Планина е едно од најзначајните подрачја за зачувување на природата не само во земјава, туку и на регионално...

Вруточанецот Лулкоски го обезбедувал Смилевскиот конгрес

Гостиварското село Вруток, кое се наоѓа на околу седум километри западно од Гостивар, се наоѓа на подножјето на Шар Планина, а од нејзината утроба...

Дураку: По гласањето во Собранието, Шар Планина ќе биде прогласена за...

Шар Планина, претставува едно од најзначајните подрачја за зачувување на природата на национално, регионално и европско ниво. Од италијанското Министерство за животна средина, земјиште и...

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 13 at website https://animefreak.ws animefreak

Watch My Hero Academia: Two Heroes (Dub) Episode Full (https://animeflix.nl/m/PyxB/ep-1) at ANIMEFLIX attack on titan animeflix