Ознака: шарец

Џафери се сретна со словенечкиот премиер Шарец

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се сретна со претседателот на Владата на Словенија, Марјан Шарец, пришто искажа благодарност за континуираната помош и поддршка на...

Шарец: Македонија е зрела за почеток на преговорите

Премиерот на Словенија, Марјан Шарец, по билатералната средба со премиерот Заев, на прес конференција изрази силна пријателска и партнерска поддршка за евроатлантските интеграции на...

Заев го пречека словенечкиот премиер Шарец

Претседателот на Владата Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По...

Заев – Шарец: Земјите од регионот влегуваат во ера на траен...

Новиот амбиент што се отвора за регионот со решавањето на спорот за името, како и со забрзувањето на интегративните процеси и во другите земји...

Шарец ја достави листата со министри до словенечкиот Парламент

Мандатарот за состав на новата словенечка влада Марјан Шарец го предаде во парламентот списокот на министри кои ги предлага во својата нова влада. Шарец пописот...

Потпишан договор за формирање на новата словенечка влада

Пет партии потпишаа денеска договор за формирање влада на левиот центар во Словенија, предводена од мандатарот Маријан Шарец. - Верувам дека сите го добивме она...

Марјан Шарец предложен за нов словенечки премиер

Пет словенечки партии денеска постигнаа договор за формирање коалициска влада на левиот центар и го предложија Марјан Шарец за нов премиер на Словенија. ...