Ознака: Шангај

Пет лица загинаа во зградата што се сруши утринава во Шангај

Во зградата којашто се сруши денеска во Шангај пет лица го загубија животот, а 14 се извлечени од рушевините. Зградата била во фаза на реновирање,...

Во Шангај отворен мост изграден со 3Д печатење

Најдолгиот бетонски пешачки мост на светот, изработен со технологијата на 3Д печатење, отворен е во Шангај. Мостот е долг 26,3 метри, а широк 3,6 метри. Новиот...

Првиот подземен хотел отворен во Шангај

Во Шангај е изграден хотел во длабока дупка од некогашен рудник. Хотелот „Интернешнл Шангај Вондерленд“ има 18 ката, од кои 16 се под земја. Реализацијата...

Ѓоковиќ го освои Мастерсот во Шангај

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои 32. Мастерс титула во кариерата, откако денеска во финалето во Шангај го победи Хрватот Борна Чориќ 6:3 и...

Федерер се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер обезбеди пласман во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај, откако во три сета го победи Роберто Баутиста Агут од Шапанија. Федерер потешко...

Ѓоковиќ избори четвртфинале на Мастерсот во Шангај

Третиот светски рекет Новак Ѓоковиќ избори четвртфинале на Мастерсот во Шангај, Кина, откако претпладнево го совлада Марко Чекинато со 2-0, по сетови 6:4 и...

Ѓоковиќ: Среќен сум што играм на високо ниво

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ со победа го започна Мастерсот во Шангај. Тој во второто коло со 2:0 во сетови го совлада францускиот тенисер Жереми...

Федерер го потврди учеството во Шангај

Носителот на 20 Гренд-слем титули, Роџер Федерер го потврди своето учество на „Мастерс“ турнирот во Шангај, кој ќе се одржи од 7-ми до 14-ти...

Шангај во опасност поради силни дождови и ветрови

Во кинеската метропола Шангај е прогласено жолто предупредување поради силните дождови и ветрот кој дува со 20 метри во секунда. Метеоролозите очекуваат да наврнат до...

Две деца избодени со нож пред училиште во Шангај

Две деца се убиени кога 29-годишен маж со нож нападнал три момчиња и една жена во близина на училиште во Шангај, соопшти локалната полиција. Безбедносните...