Ознака: Шангај

После повеќенеделен локдаун, внимателно се реактивира животот во Шангај и Пекинг

Шангај денеска внимателно продолжи со спроведување на плановите за реактивирање на дел од мрежата на јавен превоз како голем исчекор кон надминување на повеќенеделниот...

Во Шангај се отвора најголемиот планетариум на светот

Шангајскиот музеј за астрономија, кој ќе биде најголем планетариум на светот според големината на објектот, ќе биде отворен на 17 јули. Музејот се протега на...

Роботи-таксисти во Шангај

Такси-возила без возачи сега се достапни за јавноста во Шангај, најголемиот град во Кина, пренесува Би-би-си. Компанија поддржана од онлајн технолошкиот и малопродажен гигант „Алибаба“...

Коронавирусот ја одложи и Ф1-трката во Шангај

Како резултат на ширењето на коронавирусот, одложена е и кинеската гранпри-трка во Формула 1, која требаше да се одржи на 19 април во Шангај,...

„Танц-фест Скопје“ на Фестивал за изведбени уметности од Шангај

По покана од Интернационалниот фестивал за изведбени уметности од Шангај, Кина, кој го има своето 21. издание, Рисима Рисимкин деновиве престојува во Шангај, каде...

Медведев го освои Шангај

Данил Медведев ја продолжи неверојатната серија на победи. Рускиот тенисер го освои Мастерсот во Шангај и заработи 1,3 милиони долари. Медведев го одигра шестото...

Македонското високо образование по Шангајската листа

Шангајската листа секоја година ја објавува универзитетот „Џао Тонг“ од Шангај, Република Кина. Шангајската листа се објавува од 2003 година, а предвид се земаат...

Македонскиот бренд ПЕЛИСТЕРКА го освои мултимилионскиот кинески пазар

Прва станица на кинеска територија се светски познатите продавници за кафе Старбакс... Најпродаваната македонска вода и единствената со европски број и дозвола за извоз во...

Каратистите во Шангај со скромен ефект

Единствената поединечна победа ја оствари Емил Павлов, кој во 1-то коло го совлада со 4-2 Казахстанецот Даулет Шимирбеков Македонските претставници Емил Павлов (до 60 кг),...

Четворица каратисти се во Шангај по нови олимписки бодови

Во Премиер-лигата во секоја категорија настапуваат најдобрите 64 каратисти во светот, а освоените бодови се значајни и за обезбедување норма за настап на ЛОИ...