Ознака: шампион

Дали рејтинг-поените помагаат да се предвиди идниот шампион?

Неколку тинејџери (во категории до 12, 16 и до 18 години) имаат повисок рејтинг од актуелниот светски првак Магнус Карлсен на истата возраст, ја...

Откажана АБА-лигата, шампион нема

Ма­ке­дон­ски­от прет­став­ник МЗТ Скоп­је, кој на­ста­пу­ва во Вто­ра­та АБА-ли­га, мо­же вед­наш да би­де про­мо­ви­ран во „пр­во­ли­гаш“ во слу­чај не­кој од ти­мо­ви­те да се отка­же Собранието...

Потенцијалната група на Македонија тежи од трофеи

Во групата Ф, во која се актуелните прваци на Европа (Португалија) и на светот (Франција), како и планетарниот шампион од 2014 година (Германија), може...

Мбапе: Сакам да освојам сѐ што не сум освоил

Кога сакате да продолжите да победувате, секогаш има можности да покажете дека можете да станете уште подобри. Ќе се обидам пак да станам светски...

Хиршер си ја оствари желбата – се пензионира како шампион

Австриецот Марсел Хиршер (30), седумкратниот светски првак (од 2013 до 2019 година) и двократен олимписки шампион (во Пјонгчанг во 2018 година), еден од најдобрите...

Пораз на шампионот, деби-триумф на Струга

Пораз на актуелниот шампион Шкендија, а победа на новиот прволигаш Струга трим лум ги обележија воведните четири натпревари од новата сезона во Првата фудбалска...

Бернал требаше да биде помошник, но сега е шампион

Победата на Бернал на Тур де Франс можеби е најголемото достигнување за колумбискиот спорт, а го засени и неодамнешниот триумф на тенисерите Кабал и...

Франција е светски младински ракометен шампион

Франција во финалето на Светското младинско првенствово во Шпанија ја победи селекцијата на Хрватска со 28-23 и стана светски шампион. Иако Хрватите без пораз...

Како беа поставени темелите на шампионскиот Торонто?

Претседателот за кошаркарски операции Масаи Уџири ги направи сите вистински потези во составувањето на тимот на Торонто за титулата во НБА-лигата Може да биде речиси...

Вардар по вторпат на врвот на ракометна Европа

Наши известувачки од Келн: Јасминка Павловска Сузана Митревска Veni, vidi, Vardar!  Насловот во специјалното издание на билтенот на ЕХФ на Ф4 во Келн, по првиот полуфинален меч,излезе...