Ознака: шампионите

Најчесто повторувано финале – третпат играат Ливерпул и Реал Мадрид

Во финалето во 1981 година, Ливерпул го победи Реал Мадрид со 1-0, а во 2018 година Реал Мадрид славеше на мечот со Ливерпул, со...

На повидок ново англиско финале?

Вечерва играат Вилјареал - Ливерпул (по првиот меч 0-2), а утре Реал Мадрид - Манчестер сити (3-4). Досега во осум финалиња играле тимови од...

Полуфиналистите имаат вкупно 10 титули и 18 финалиња

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ ЗА ФУДБАЛЕРКИ Тројца досегашни победници и двократен вицешампион остануваат во трката за титулата во Лигата на шампионите за фудбалерки. Полуфиналистите од Лигата...

Салцбург и Бенфика до осминафиналето стигнаа од квалификациите

Меѓу 16-те најдобри тима сезонава се сите осум клуба од првиот барабан пред ждрепката за состав на групите (Челси, Вилјареал, Атлетико, Манчестер сити, Баерн,...

Следува третото коло со возбудливи мечеви низ цела Европа

Атлетико го пречекува Ливерпул, со Суарез во нападот, кој веќе настапи како фудбалер на Барселона против „црвените“, за кои неколку години играше со голем...

Лигата на шампионите – одговорност и притисок, но и шанса да...

Тоа е навистина непредвидливо натпреварување, но и едно од најатрактивните во светот. Нема ништо подобро од тоа да си дел од ЛШ. Кога размислуваме...

Одложена одлуката за новата Лига на шампионите

Предлогот за ЛШ од 2024 година, за кој се дискутира речиси две години, се очекуваше да биде потпишан вчера од Извршниот комитет на УЕФА,...

Европска фудбалска сезона на рекорди

Во ЛШ, Баерн забележа 15 победи во низа, а Марсеј 13 порази по ред. Вилјареал постави два нови рекорда во ЛЕ, за најмногу освоени...

Фајналфорот без гледачи и со здравствени протоколи преземени од ЕП за...

Многу внимателно го следиме развојот на здравствената состојба во Германија. Што се однесува до концептот за хигиена, го користиме искуството од Европското првенство за...

Само четири нови осминафиналисти во однос на минатата сезона

Од 16-те тима што играа во завршницата во минатата сезона сега нема четири екипи, на чие место се Севилја, Порто, Борусија М. и Лацио,...