Ознака: човештво

Пандемијата – предупредување или божја порака?

Во многуте текстови што ги читав (читам) за коронавирусот, посебен впечаток ми оставија пораките што основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, ги сподели во своето...

Глобалното затоплување најсериозна закана за човештвото

ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ УРИВААТ РЕКОРДИ Научниците откриваат дека најтоплите периоди за две илјади години се случиле во 20 век и зафаќаат повеќе од 98 отсто од...

50 години од историскиот чекор за човештвото

Претседателот на САД, Доналд Трамп, бара од НАСА до 2024 година да ги врати своите астронаути на Месечината, нагласувајќи ја вселенската трка со Кина....

Технологијата 5Г – револуција или закана за човештвото

Од почетокот на 2020 година се очекува да почне да функционира 5Г-мрежата низ Европа, како и во делови од Македонија, но недоволната информираност на...

Путин: Очекувам човештвото да има разум и да избегне војна

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска, на годишната прес-конференција во Москва, изјави оти верува дека човештвото има доволно здрав разум да избегне нова светска...

„Сапиенс – кратка историја на човечкиот род“

Издавачкиoт центар „Три“ го објави македонскиот превод на книгата за создавањето и еволуцијата на човештвото, „Сапиенс - кратка историја на човечкиот род“ од Јувал...