15.8 C
Skopje
13.6.2021 - 9:10

Ознака: Човек

СЗО: Коронавирусот преминал од лилјаци на луѓе, но преку друго животно

Меѓународната експертска мисија во Вухан заклучи дека е многу веројатно вирусот ковид-19 да се пренесувал од лилјаци на луѓе, преку друго животно. Речиси целосно...

Една година, а само четири приказни

Скици за човекот Ајде малку полабаво во оваа предновогодишна колумна, иако сите очекуваат некакво резиме. Целава измината година не заслужува ниту еден сериозен збор, најмалку...

Единаесет разлики во начинот на размислувањето на богатиот и...

Сигурно е дека начинот на размислување на богатиот човек е различен од оној на кој било друг што не е богат. Ако е потребна...

Климата и човекот како да се здружија против Преспанско Езеро

Ако човекот не може да влијае врз хидролошките состојби, тогаш може да внимава барем на сопствените постапки, за да не го загрозува и она...

Како саудискиот принц го хакирал најбогатиот човек на светот

Најновите информации се совпаѓаат со претходните обвинувања на Џеф Безос дека Ријад сакал да му се одмазди за написите на весникот „Вашингтон пост“ за...

Човек се самозапали во Кочани

Денеска околу пладне во трговскиот центар на Кочани маж на 40-годишна возраст се обиде да се самоубие. Тој се полеал со бензин, извадил запалка...

Коронавирусот се пренесува од човек на човек, треба ли да се...

Светските експерти стравуваат дека бројот на заразени е многу потценет и оти кинеските власти не реагирале доволно брзо за да го запрат ширењето на...

Промоција на „Човек“ од Јовица Ивановски

Во градската библиотека „Браќа Миладиновци“, денеска, во 12 часот, ќе биде промовирана поетската книга „Човек“ од Јовица Ивановски, добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“ на...

Промоција на „Човек“ од Јовица Ивановски

Промоција на поетската книга „Човек“ од Јовица Ивановски, добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата за 2019 година, ќе се одржи...

„Човек“ на Јовица Ивановски победник на наградата „Браќа Миладиновци“

Добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за 2019 година на „Струшките вечери на поезијата“ е Јовица Ивановски за книгата „Човек“. Во најтесниот избор за наградата влегоа...