23.1 C
Skopje
23.7.2019 - 1:10

Ознака: човекови права

Во Женева усвоен извештајот за состојбата со човековите права во земјава

Во Палатата на Обединетите нации во Женева, вчера се одржа пленарна сесија на Советот за човекови права на која се усвои одлука за исходот...

Цивил: Сите пријави за кршење на човекови права и слободи ставени...

„Цивил“ ги постави на едно место пријавите за кршење на човековите права и слободи во најширока смисла на зборот, говорот на омразата, лажните вести...

Советот на Европа сака првостепена улога во заштитата на човековите права...

Резолуцијата на Европскиот парламент во 2016 година за создавање на сеопфатен, обврзувачки и траен механизам во рамки на Европската унија за надгледување на состојбата...

Амал Клуни именувана за специјална британска пратеничка за слобода на медиумите

Адвокатката за човекови права Амал Клуни е именувана за специјална пратеничка на британската Влада за прашања поврзани со слободата на медиумите, соопшти денеска британското...

Миле Јанакиески поднел претставка до Хелсиншкиот комитет за човекови права

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески има поднесено претставка до Хелсиншкиот комитет за човекови права, до Коалиција Сите за правично судење и...

Адвокатка за човекови права осудена на 38 години затвор и 148...

Истакнатата иранска адвокатка за човекови права Насрин Сотоудех, која ги бранела уапсените жени кои протестирале поради иранските закони за носење шамија, е осудена во...

Работниците не веруваат дека синдикатите можат да ги заштитат

Од „Хелсиншкиот комитет“ истакнаа дека законската регулатива е проблематична, но не претставува основна пречка за остварување или за заштита на правата на работниците Работниците во...

Хелсиншки: Работниците не веруваат дека синдикатите можат да ги заштитат

Работниците во земјава не ги уживаат своите права. Законската регулатива за оваа сфера е проблем, но, не основен, иако таа е сложена, непрецизна, расфрлена...

Ел Сиси: Нема Европа да не учи на човечност

Египетскиот претседател Абдел Фатах ел Сиси денеска ги предупреди европските земји „да не му држат предавање за арапскиот свет“,  бранејќи ја нашироко критикуваната ситуација со...

Трибина во Кичево „Вовед во човекови права и правна заштита од...

Денес во Кичево се одржа трибина на тема „Вовед во човекови права и правна заштита од дискриминација“ спроведена од Сенада Сали, добитничка на наградата...