-7.2 C
Skopje
17.1.2022 - 8:14

Ознака: членство

Шест судбоносни месеци за државата

МАКЕДОНИЈА МЕЃУ ОПТИМИЗМОТ И НЕИЗВЕСНОСТА ЗА ВРЕМЕ НА ФРАНЦУСКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО ЕУ Шестмесечното претседателствување на Франција со Унијата се поклопува со рокот на бугарскиот...

Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во...

Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста заложба да продолжат по европскиот...

Димовски, Шекеринска и Спасовски: АНБ и членството во НАТО се гарант...

Агенцијата за национална безбедност денеска организираше настан по повод две години од своето основање. Настанот се одржа во присуство на претседателот Стево Пендаровски, вицепремиерот за...

Потребна е поголема регионална соработка за членство во ЕУ

Слободно движење на стоките, слободна трговија со услугите, отстранување на пречките во трговијата со стоките и услугите, како рамка за поголеми олеснувања во рамките...

Само со силна економија до подобар живот и членство во...

Сузбивањето на вирусот и побрзата имунизација на населението се клучни за зачувување на животите. Но истовремено и борбата за спас на економијата е неопходна....

(Видео) Пендаровски: Првата година од членството во НАТО потврди дека не...

Веќе една година учествуваме во сите работни комитети и тела и носиме заедно стратешки одлуки, рече претседателот Стево Пендаровски во негото обраќање на централната...

Маричиќ: Има надеж годинава да ги започнеме преговорите за членство

Во рамки на посетата на Брисел, министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба и со еврокомесарот за финансии, Јоханес Хан, на која разговарале за...

Над 6000 битолчани го ажурирале членството во СДСМ

Денеска во посета на Општинската организација на СДСМ и Битола беше генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски. За време на посетата на Битола, Николовски имаше...

Правото и принципот на самоопределување условувани за членство во ЕУ?!

Со наближување на денот за одржување на првата меѓувладина конференција на Македонија со ЕУ, јасно и очекувано беше дека ќе се засилува заканувачката реторика...

СДСМ: Историски момент, македонското знаме се вее пред седиштето на НАТО

Македонското знаме, од денеска, заедно со знамињата на останатите 29 членки на Алијансата, се вее пред седиштето на НАТО во Брисел. Ова е историски...