2.8 C
Skopje
27.10.2021 - 10:04

Ознака: членки

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји-членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што Европската комисија, според најавите, ќе...

Нов европски морков со горчлив вкус

Понудените алтернативи за мини-здружување на земјите од Западен Балкан или некакво привилегирано партнерство и унапреден ЕУ-статус за Македонија, во замена за полноправно членство во...

Избрани пет непостојани членки на Советот за безбедност

Генералното собрание на ОН ги избра за непостојани членки на Советот за безбедност Нигер, Тунис, Виетнам, Естонија и Свети Винцент и Гренадини. Оваа одлука се...

Германија депортирала рекорден број бегалци во членки на ЕУ

Германија депортирала рекорден број бегалци во земји-членки на Европската Унија, покажуваат податоците на федералните власти. Повеќе од 8.600 луѓе се депортирани во други држави...

Дојде време и ЕУ да се дели

ЕУ досега се прошируваше во повеќе бранови, а полека почна да го интегрира и Балканот. Но во 2019 година, ЕУ првпат во својата шестдецениска...

Постојаните членки на СБ со различни ставови за косовската војска

Српскиот и косовскиот претседател, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, разменија жестоки обвинувања на темата „Косовска армија“ на вонредната седница на Советот за безбедност (СБ)...

Еден аршин за членките на ЕУ, за нас сосема друг

Нова дилема се наметна во јавноста по одлуката на неколку држави на ЕУ да воведат забрана за носење бурки и хиџаб кај муслиманските жени...

Макрон: ЕУ засега да не прима нови членки

Европската Унија не треба да прима нови членки додека интеграцијата не се продлабочи и не бидат спроведени реформи, изјави вчера францускиот претседател Емануел Макрон. Во...